A bécsi lap szerint, amióta létrehozták az európai piacfelügyeleti hatóságot, az ESMA-t a hitelminősítő intézetek ellenőrzésére, első ízben történt meg, hogy egy illetékes hatóság élt az új lehetőséggel. A Consob olasz tőzsdefelügyelet ugyanis hétfőn kikérdezte a Standard and Poor’s amerikai hitelminősítő szervezet képviselőit. A vizsgálat két óra hosszat tartott, az S&P munkatársai a válaszok mellett utólag dokumentumokat is benyújtanak az olasz takarékossági programmal kapcsolatban.
A római kormány a múlt héten csütörtökön este hagyta jóvá a takarékossági csomagot. Az S&P már péntek délben, nem sokkal a tőzsdenyitást követően közleményt adott ki, amelyben az intézkedési terv negatív kihatásaira hívta fel a figyelmet. Az olasz tőzsdefelügyelet bírálta az intézkedést, mivel véleményük szerint az S&P akkor adott ki kommentárt, amikor a terv részletei hivatalosan még nem voltak ismertek, a közlemény pedig befolyásolhatta a részvények árfolyamát. A Consob egyébként már egy évvel ezelőtt felszólította a hitelminősítő intézeteket, hogy az értékeléseiket csak a tőzsdezárás után hozzák nyilvánosságra.
Az olasz felügyelet egyébként már a Moody’s-t is kifaggatta pénteken, miután a hitelminősítő értékelésének nyilvánosságra hozatalát követően meredeken zuhanni kezdett több jelentős olasz bank árfolyama. A Consob szóvivője szerint ezzel az esettel az európai felügyelet, az ESMA is foglalkozik majd.
Steven Maijoor, az ESMA vezetője egy a közelmúltban adott interjúban arra célzott: nem garantált, hogy a hitelminősítési szakmát uraló három cég, a Fitch, a Moody’s és az S&P automatikusan működési engedélyt kap az Európai Unióban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.