Míg az eurózóna legtöbb politikusa és az EKB látszólag semmit sem tanult a hitelválságból, addig a hitelminősítők levonták a megfelelő tanulságokat. Ezek közé tartozik a minősítési folyamat szigorításának szükségessége. A válság előtti időszak egyik legnagyobb hibája a subprime jelzáloglevelek tripla A-s besorolása volt, mégpedig a csődhelyzet keresztkorrelációs eshetőségére és az amerikai ingatlanárak pozitív éves növekedésére való hivatkozással.
Azonban elég volt csak megkaparni a felszínt és egyből kiderült, hogy a kötvények igencsak ramaty minőségűek voltak, a pénzügyi tervezés azonban gondoskodott a megfelelő kozmetikázásról. Ha gyorsan átfutunk a franciák által javasolt átütemezési terven (a görög adósság legnagyobb részét francia bankok kezelik), úgy jól láthatjuk, hogy az tulajdonképpen államcsődhöz vezet. Ebben az esetben, a kollektív megállapodások, vagy más feltételezések miatt, a hitelminősítők sem fognak letérni az útról. "Ha egy madár úgy jár, mint egy kacsa, úgy úszik, mint egy kacsa, és úgy hápog, mint egy kacsa, akkor azt a madarat kacsának mondom."
Az S&P szerint az adósságpapírok – az eredeti kibocsátáshoz képest – kedvezőtlenebb feltételekkel történő megújítása, "megfelelő kompenzáció nélkül" gyakorlatilag csődnek minősül, "még akkor is, ha a kötvények csak egy része képezi a csere tárgyát". Mindez a futamidők meghosszabbítását jelentené, és miután a 2014 közepéig esedékes lejáró hitelek átlagos futamideje (a kibocsátás időpontjában) 6 év alatt van, így könnyű belátni, hogy a 30 nagyobb a 6-nál, és itt a kamatokat és az egyéb tőkestruktúrákat még nem is említettük.
Ha szemügyre vesszük ezeket a javasolt struktúrákat, úgy azt láthatjuk, hogy az EU-politikusok az adósság kérdésében gyakorlatilag a kiindulóponthoz érkeztek el, míg a hitelminősítők tovább tudtak lépni. Az átláthatatlan és túlzottan komplex pénzügyi megállapodások is meghatározó jellemvonásai voltak a hitelválság előtti időszaknak, és úgy tűnik, hogy ezek a jelen átütemezési tervezetben is visszatértek.
A bankok közben jogosan tartanak a görög csőd esetén elszenvedett veszteségektől, mely akár 50 százalékos leírást (haircut) is jelenthet. Az előirányzott megállapodás, első ránézésre elfogadható lenne a pénzintézeteknek, amennyiben ez kellő időt ad a görögöknek, hogy az elsődleges egyenleg irányába mozduljanak. Még ha ebben van is egyfajta kollektív logika (mivel csökkenti az egyes bankok szándékát, hogy fogják a pénzt és fussanak), addig messze nem jelenti azt, hogy ezzel a hitelminősítőket is meg lehet szelídíteni. Elég biztosak lehetünk abban, hogy a hitelminősítők ezúttal tapodtat sem fognak engedni. Az államcsőd ugyanis egy konkrétan meghatározott esemény, függetlenül attól, hogy egyes politikusok milyen lépésekkel próbálják azt átnevezni, vagy másként tálalni. A subprime-os blama után sokkal határozottabbnak mutatkoznak az ügynökségek, hogy az adósságválság után ne hagyjanak maguk után kívánnivalót. A helyzet, az ő szemükben minden szempontból államcsődnek néz ki, és aligha valószínű, hogy változtatnak ezen az állásponton.
Jogi nyilatkozat: A fenti szöveg marketing kommunikációs célra készült. Nem tartalmaz és nem is értelmezhető úgy, hogy tartalmaz befektetési javaslatot vagy befektetési ajánlatot, illetve pénzügyi eszközökkel kapcsolatos tranzakcióra vonatkozó ajánlatot, vagy arra vonatkozó megbízást. A múltbéli eredmények nem garantálják, és nem jelzik előre a jövőbeli eredményeket. Az FxPro nem veszi figyelembe az Ön személyes befektetési céljait, se pénzügyi helyzetét. Az FxPro nem foglal állást és nem vállal felelősséget a közzétett információ pontosságáért, se annak teljességéért, se olyan befektetésből származó veszteségért, melyet az FxPro bármilyen alkalmazottja, vagy egy harmadik fél által szolgáltatott javaslatból, előrejelzésből, vagy egyéb információból származik. Ez a szöveg nem a pénzügyi elemzés függetlenségét támogató jogi követelmények alapján készült és nem képezi tárgyát a pénzügyi elemzés terjesztésének előmozdítását tiltó rendelkezéseknek sem. A szövegben foglalt véleménynyilvánítások előzetes értesítés nélkül bármikor módosíthatók. A leírtakban foglalt vélemény sok esetben személyes jellegű, és nem mindig tükrözi az FxPro véleményét. Jelen közlés csak az FxPro előzetes engedélyével sokszorisítható illetve terjeszthető.
Kockázati figyelmeztetés: A CFD-k, melyek tőkeáttétes termékek, nagy kockázattal járnak és a teljes befektetett tőke elvesztését vonhatják maguk után. Éppen ezért a CFD-k nem minden befektető számára alkalmasak. Ne kockáztasson többet, mint amennyit kész elveszíteni. Mielőtt megkezdené a kereskedést, győződjön meg róla, hogy megértette az ezzel járó kockázatokat és egyben vegye figyelembe saját tapasztaltságának mértékét is. Ha szükséges, keressen fel független tanácsadót.
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.