A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzése megállapítja: a kormányzati szektor ESA-szemléletű egyenlege a magánnyugdíj-pénztári portfólióátvétel következtében többletet fog mutatni 2011-ben, miközben az államháztartás pénzforgalmi hiánya elérheti a GDP 6,4 százalékát.
„A kormányzat a decemberben elfogadott költségvetésben nem szereplő egyszeri tételeket kiszűrve 2,9 százalékos ESA-hiány (maastrichti – A szerk.) elérését tűzte ki célul. Előrejelzésünk szerint ez a cél teljesíthető, az egyedi tételek nélkül számolt ESA-hiány 2,8 százalék lehet 2011-ben.
A költségvetési törvény 2011. júniusi módosítása 176 milliárd forinttal csökkentette, és a korábbi jelentősen túltervezett tervszámokhoz képest reális szintre hozta az adóbevételi előirányzatok összegét. Előrejelzésünk szerint az adóbevételek még így is elmaradhatnak a tervezettől, amit a társadalombiztosítási alapok előirányzatnál alacsonyabb hiánya kompenzálhat.
„A költségvetési alapfolyamatokhoz és a kormányzati intézkedésekhez kapcsolódó kockázatok kedvezőtlen esetben összességében a GDP 0,5-0,6 százalékával ronthatják az államháztartás 2011-es egyenlegét. Ezek közül a legfontosabb a stabilitási tartalék prognózisunkban figyelembe vett törléséhez kapcsolódik. Tartós kiadáscsökkentő intézkedések hiányában ugyanis a zárolások törlése az év második felében pénzügyi feszültségeket okozhat. Ezen túlmenően az általunk várttól eltérő makrogazdasági folyamatok — így különösen a visszafogottabb lakossági fogyasztás — is érdemben téríthetik el előrejelzésünktől a 2011. évi költségvetés alakulását” – állapítják meg a közgazdászok.
Jövőre a demográfiai és makrogazdasági folyamatoktól függő költségvetési tételek GDP-arányos egyenlege várhatóan kismértékben romlik. Figyelembe véve, hogy jövőre a költségvetés már nem támaszkodhat a magánnyugdíj-pénztári vagyonból származó egyszeri bevételekre, a kormány jövő évi 2,5 százalékos GDP-arányos hiánycéljának eléréséhez a központi alrendszer belső tételeinél a GDP 2 százalékát meghaladó egyenlegjavulásra van szükség az ideihez képest. Vagyis az elemzők szerint Magyarországnak jövőre további lépéseket kell tennie, hogy sikerrel elérje a költségvetési célt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.