A bevándorlók elutasítása elsősorban „anyagi természetű”: Magyarországon elsősorban a munkahelyek féltése és a gazdasági aggodalmak játszanak szerepet az idegenellenességben, és csak másodsorban a kulturális idegenkedés. A 2011 áprilisában készített felmérés szerint a magyarok közel kétharmada (64 százalék) fél attól, hogy a bevándorlók elveszik tőlük a munkahelyeket.
Ez a félelem az elmúlt majd 10 évben nem változott jelentősen: 2002-ben 59 százalék volt az ezzel egyetértők, és 29 százalék az elutasítók aránya.
Tízből hat magyar (59 százalék) nem gondolja, hogy a bevándorlók hasznára válnak a magyar gazdaságnak. Ebben vonatkozásban az European Social Survey nemzetközi összehasonlító adatai azt mutatják, hogy Magyarországon 2002 és 2006 között nőtt a bevándorlóktól való idegenkedés, azóta viszont enyhe csökkenés következett be.
Noha a Tárki friss kutatása szerint Magyarországon kulturális szempontból is többségben vannak a migránsok szerepét negatívan értékelők, ezen a téren az elutasítás mérsékeltebb: tízből négyen (41 százalék) egyetértenek azzal az állítással, hogy a bevándorlók nyitottabbá teszik Magyarországot az új eszmék és kultúrák iránt. Meglehetősen negatív ugyanakkor a bevándorlás hatásának megítélése a bűnözés vonatkozásában. Az előbbinél többen, tízből hatan ugyanis úgy vélik, hogy a bevándorlók miatt (is) növekszik a bűnözés.
A kutatás alapján a legnagyobb egyetértés abban mutatkozik, hogy a bevándorlás nem lehet megoldás a demográfiai gondokra. A válaszadók kétharmada nem ért egyet azzal, hogy a népességfogyás miatt szükség van a migránsokra, sőt ezen belül egyharmaduk egyáltalán nem ért egyet ezzel, azaz kifejezetten erősen utasítja el ezt a felvetést. A bevándorlókkal szemben erős elutasítást megfogalmazók aránya ebben a kérdésben a legmagasabb, és jellemző az is, hogy a munkahelyekre, valamint a bűnözésre vonatkozó kérdések mellett itt a legkisebb azok aránya, akik nem tudtak válaszolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.