Igencsak elrontotta a nyaralását az európai politikai elitnek az egyre terebélyesedő euróövezeti válság. Míg szerdán Nicolas Sarkozy francia elnök szakította meg szabadságát egy rendkívüli kormányülés miatt, tegnap az olasz parlamenti képviselők voltak kénytelenek ugyanezt tenni. Az ok mindkét esetben ugyanaz volt: a kormányok újabb megszorításokra készülnek az államháztartási egyensúly javítása érdekében.
Ami az olaszokat illeti, Róma a korábban tervezett 2014 helyett már 2013-ra szeretné helyreállítani a tavaly 4,6 százalékos hiánnyal záró költségvetés egyensúlyát, ezért a következő két évben „nagyon erős” megszorításokra lesz szükség – közölte tegnap a parlamenti bizottságok előtt Giulio Tremonti pénzügyminiszter. A most tervbe vett szigorítások részeként csökkenthetik a közszférában dolgozók bérét, miközben szolgálati idejüket növelnék, felemelhetik a nők nyugdíjkorhatárát a magánszférában, és keményebben léphetnek fel az adócsalókkal szemben. Emellett úgynevezett szolidaritási adót vezethetnek be, a tőkejövedelmekre kivetetett adót 20 százalékra emelhetik, és privatizációs hullámot indíthatnak el. A politikus – aki július közepén már sikeresen keresztülvert a parlamenten egy komoly, 70 milliárd eurós megszorító csomagot – most azzal indokolta a további lépések szükségességét, hogy azóta „a krízis új pályára állt, további dinamikája pedig nehezen kiszámítható”.
Az újabb megszorításokkal az olasz kabinet gyakorlatilag enged a francia és a német kormány, valamint az Európai Központi Bank (EKB) nyomásának. Utóbbi múlt héten a kommunális szolgáltatók átfogó privatizációjára, nyugdíjreformra és a közfoglalkoztatottak bérének csökkentésére szólította fel Rómát, és kimondva-kimondatlanul ezek teljesítését szabta feltételül több tízmilliárd eurósra becsült intervenciójának az olasz másodlagos államkötvénypiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.