Rövid távon épphogy tartható, de gyors segítséget igényel az önkormányzati hitelek mennyisége. A távirati iroda részletes összeállítást készített a nagyobb magyar városok, valamint néhány megye hiteleiről, s az összkép borús. Az önkormányzatok többsége ugyan arról tájékoztatott, most ki tudják fizetni minden hitelüket a svájci frank magas árfolyama ellenére is, mégis, 2012–13 körül csak akkor lenne megnyugtató az anyagi helyzet, ha addig nagyon szerencsésen alakulnának a hazai és a nemzetközi gazdaság eseményei is.
Kevés ugyanis az olyan hely, ahol ne a következő két évben járna le a néhány éve felvett hitelek törlesztési moratóriuma. Így joggal nyilatkozhatják sokan azt, egyelőre nincsenek problémáik, de hamarosan változatlan gazdálkodás mellett is jöhetnek nagyobb nehézségek. Általános gyakorlat, hogy a bankokkal abban állapodtak meg a települések, a 2006–08 környékén kibocsátott önkormányzati kötvények vagy felvett hitelek után az első években csak a kamatokat kell törleszteni, a tőketartozást nem.
További probléma, hogy a legkedveltebb pénznem, amelyben eladósodtak, a svájci frank volt. 2008-ban például 140-160 forint körül mozgott az árfolyama, vagyis akár a felvett öszszeg másfélszeresét is törleszthetik most. Szerencsés kivétel ezalól a megkérdezettek közül Dunaújváros, Tatabánya, Veszprém és Zalaegerszeg, valamint – bár az MTI listáján nem szerepel – Budapest s a megyék közül Somogy. Ajkán, Szekszárdon vagy Békéscsabán például 2013-ban kell megkezdeni a tőketartozás törlesztését.
Kiemelkedő példa Hódmezővásárhelyé, ahol a polgármester 2002 óta Lázár János Fidesz-frakcióvezető. A csongrádi település 2006-ban 69,4 millió svájci frank értékben bocsátott ki kötvényt, ez 250-es frankárfolyamon több mint 17 milliárd forint tartozást jelent. A város adósságszolgálata most évi hétmilliárd forint, úgy, hogy ennek a hitelnek a tőketörlesztése még csak ezután, ez év végén kezdődik. A megyék közül Baranya kerülhet kritikus helyzetbe, ott a hitelállomány a megye teljes bevételének a 64 százalékát is eléri.
Ráadásul a működési kiadásokra többet fordítanak a hitelekből, mint a fejlesztésekre, pedig nem egy figyelmeztetés elhangzott: ez a leginkább pazarló költekezési forma. Nem sokkal jobb a helyzet a megyeszékhely önkormányzatánál sem – Pécs adósságállománya 34 milliárd forint, és ott is az idén kezdődik meg egy 2008-as frankalapú kötvény tőketörlesztése. Meglehetősen rossz a helyzet keleten is: húszmilliárdon felüli adóssága van Szegednek és Szolnoknak, Miskolcé pedig a harmincmilliárdot is meghaladja.
Átütemezés
A legtöbb helyen egyelőre nem gondolkoznak adósságátütemezésben, bár két önkormányzati szövetség is kérte a kormánytól ezt a lehetőséget, s a Magyar Bankszövetség is jelezte, nyitott a kérdésben. Különleges helynek számít Nagykanizsa, az ottani polgármester, a fideszes Cseresnyés Péter ugyanis azt nyilatkozta, a meglévő négy devizahitelük mellé még most is terveznek újabb kötvénykibocsátást, hárommilliárd forint értékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.