A friss akcióterv keretében a kormány szigorítaná a hitelezéssel kapcsolatos szabályokat, egyszeri végtörlesztési lehetőséget adna a devizakölcsönnel rendelkezőknek, hatósági árassá tenne egyes rezsiköltségeket, de még a fordított adózás körét is szélesítené.
Éppen csak az nem derült ki, hogyan. Márpedig a miniszterelnök beszédének egy-egy eleme is százmilliárdos tételeket érint, egész ágazatok jövőjét határozza meg. Ahogy Orbán Viktor maga is fogalmazott: „Merészebben állhatunk elő új megoldásokkal, amelyek fölülírják a régi koordináta-rendszereket, reflexeket.” Mindez akár előremutató is lehet, ám talán mégsem sorolható a régi reflexek körébe az az alapvető igény, hogy az érintettek tudni szeretnék, pontosan mi vár rájuk.
A bizonytalanság pedig a kormánynak is árt. Az utóbbi napokban horrorisztikus jövőképek is születtek többek között a már pénteken megszellőztetett végtörlesztési lehetőség kapcsán is, sokan ezermilliárdos veszteséget, bedőlő pénzintézeteket emlegetnek. Nem ártana tudni, pontosan milyen feltételekkel kerülhet majd sor ezekre az ügyletekre – hiszen nem tagadható, akár nagyon rosszul is elsülhet a kezdeményezés. A bankok szemszögéből pedig nem nevezhető túl megnyugtatónak az a válasz, miszerint stabilitásuk azért nem kerülhet veszélybe, mert „a külföldi tulajdonú bankok mögött ott állnak az anyabankok, az OTP és az FHB mögött pedig az állam”. Sőt, ez a mondat kifejezetten azt üzeni: mélyen a zsebükbe kell majd nyúlniuk. Kérdés, mennyire, milyen biztosítékokkal.
Egyvalamit biztosan érdemes lenne fordítva csinálnia a kormánynak: előrukkolni azzal, amivel muszáj – ilyen többek között a költségvetés tervezete; és még a bejelentés előtt, a háttérben készre csiszolni az ország életét gyökeresen átalakító terveket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.