A kínai brókercégek alkalmazottai, az alapkezelők és a vállalati vezetők is gyakran illegális eszközökhöz nyúlnak egy kis haszonszerzés céljából. A Reuters által megkérdezett belső források szerint az eszközök tárháza igen széles. Az egyik leggyakrabban alkalmazott illegális tevékenység a bevételi és egyéb adatok meghamisítása a tőzsdére lépés előtt készült kibocsátási tájékoztatókban. Egyszerűen megkérdezik a cégvezetőket, milyen árat szeretnének, és olyan lesz – állította a hírügynökségnek egy neve elhallgatását kérő bróker. Ezek általában kölcsönösségi alapon mennek: „Most én segítek neked a kibocsátásnál, és cserébe majd te segítesz a fiam vállalkozásának.”
Ugyancsak gyakori a vállalati vezetők és intézményi befektetők összejátszása a másodlagos részvénykibocsátás előtt. Megegyeznek, hogy utóbbi segít az árak felhajtásában, hogy vonzóbbá tegye a részvényeket. Közben elemzők jól időzített hírekkel keltik fel a kisbefektetők érdeklődését. De nemegyszer előfordult olyan is, hogy alapkezelők vezetői olyan részvényekből táraztak be saját számláikon, amelyeket azután cégük nagy menynyiségben kezdett el vásárolni.
A sors iróniája, hogy gyakran nemcsak a tőzsdefelügyelet, hanem a piac is elbánik a „patkány kereskedőknek” becézett tréderekkel. Huang Lin például 15 tranzakcióban 8 különböző részvénnyel próbálkozott így, és összességében 54 ezer jüan veszteséget szenvedett el. Ehhez jött később a tőzsdefelügyelet 300 ezres bírsága és a foglalkozástól való eltiltás.
Ügyesebben üzérkedett Vang Csien-csung, Kína egyik leghíresebb „fekete szája” (így nevezik a kínaiak a piacot manipuláló elemzőket), aki 2007. szeptember és 2008. augusztus között 125 millió jüant (4,3 milliárd forint) keresett 55 különböző tranzakcióval úgy, hogy bevásárolt egy-egy vállalat részvényeiből, majd kedvező elemzésekkel segítette felhajtani az árat. Végül őt is elkapták, és az idén hét év börtönre, valamint 125 millió jüan büntetésre ítélték.
A kínai tőzsdefelügyelet 2011 első fél évében 83 szabálytalanságot, köztük 45 bennfentes kereskedést derített fel, ugyanakkor tisztában vannak vele, hogy a csalók újabb és újabb trükköket találnak ki, különösen a megváltozott piaci hangulatban.
Bizalmatlan befektetők
A Schanghai Composit Index a legrosszabbul teljesítő mutatók között volt az elmúlt másfél évben. Elemzők szerint ehhez az is hozzájárult, hogy sok bizalmatlan befektető fordul el a kínai piactól a gyakori visszaélések miatt, mivel nem tudnak stabil, hosszú távú állományt felépíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.