Lázár János hétfői sajtótájékoztatóján ezt az áramkikapcsolásra vonatkozó szabályozás szigorítására tett javaslatával kapcsolatban mondta kérdésre válaszolva. Az indítványról Bencsik János államtitkár a Facebookon a napokban azt írta: "az energiatermelés és -elosztás nem veszélytelen üzem, éppen ezért kerülendő a lehetséges következményeket figyelembe nem vevő indítványok beterjesztése az Országgyűlés elé". Hozzátette azt is, hogy "miután magam arra szerződtem, hogy legjobb tudásom és lelkiismeretem alapján szolgáljam az országot, ezért a Lázár képviselő úr által benyújtott indítványt támogatni nem tudom".
A Fidesz frakcióvezetője sajtótájékoztatóján azt mondta, sajnálja, hogy van olyan kormányzati szereplő, aki a szolgáltatók oldalán áll. "Soha nem fogunk egyetérteni Bencsik képviselőtársammal, én a fogyasztók oldalán maradok, ő meg a szolgáltatók érdekeit képviseli. Nem tudom, hogy ez-e a munkája, ennek az értékelése nem az én feladatom" - jelentette ki, hozzátéve, hogy a Fidesz-frakció többségi véleménye szerint Magyarországon a jelenleginél nagyobb védelmet kell biztosítani az áram- és gázfogyasztóknak.
Kitért arra is, hogy meglepődött volna, ha a villanycégek azt mondják, jó az általa előterjesztett elképzelés, vagyis az, hogy "védjük a fogyasztókat". Felidézte, a közelmúltban is sok kezdeményezéssel élt a kérdésben, ám nem sok eredménnyel, ugyanis - mondta - nagyon erős az energialobbi, az energiaszolgáltatók pedig privilegizált helyzetben vannak.
Lázár János szerint a magyar áramfelhasználók az európai átlagnál kisebb védelemben részesülnek. Példaként azt mondta, elképzelhetetlennek tartja, hogy Párizsban egy 80 eurós tartozás miatt 77 óvodás feje fölül kikapcsolják az áramot. Ez csak Magyarországon létezik - jegyezte meg.
Úgy fogalmazott, csak azoknak a védőszabályoknak az érvényesítését szeretné elérni, amelyek az érintett szolgáltatók hazájában jól működnek.
Az áramkikapcsolásra vonatkozó szabályozás szigorítására tett javaslatát a napokban terjesztette a Ház elé Lázár János. A politikus a villamos energiáról szóló törvény módosítására tett javaslatában azt indítványozza, hogy a szolgáltató fizetési késedelem esetén se kezdeményezhesse a felhasználó kikapcsolását a villamosenergia-ellátásból. Újdonság, hogy a villamosenergia-kereskedők az áramkikapcsolást fizetési késedelem esetén akkor kezdeményezhetnék, ha nem a rendszerhasználati díjakkal tartozik a lakossági fogyasztó. Emellett - ahogyan azt a jelenlegi szabályozás tartalmazza - továbbra is szükséges marad több más feltétel az áramkikapcsolás kezdeményezéséhez: így az, hogy a fogyasztó több mint 60 napja tartozzon, hogy a fizetési haladékról vagy részletfizetésről szóló egyeztetés eredménytelenül záruljon, valamint az, hogy legalább kétszer írásban értesítse a kereskedő a fogyasztót a tartozásról, a kikapcsolás lehetőségéről, és tájékoztassa a szociálisan rászoruló fogyasztókat megillető kedvezményekről, az előrefizetős mérő felszerelésének a lehetőségéről.
A törvény ma azt is kimondja, hogy ha az egyetemes szolgáltatásra jogosult nem lakossági felhasználó fizetési kötelezettségének teljesítésével több mint 30 napot késik, a villamosenergia-kereskedő kezdeményezheti az elosztónál az áram kikapcsolását. A Fidesz frakcióvezetője - az előbbiekhez hasonlóan - ezt azzal egészítené ki, hogy a rendszerhasználati díjból származó fizetési kötelezettséget nem lehetne beleszámolni a tartozásba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.