Egyrészt a globális válság nyomán általános hitelszűkülés következett be. Ezt a Bécsi kezdeményezés csak átmenetinek tudták enyhíteni, mivel az IMF-fel történő szakítást követően már nem kötelezte a bankokat a hitelezés fenntartására.
A hazai pénzpiacot azonban a kormány – részben visszamenőleges hatályú – intézkedései még rosszabb helyzetbe hozták. A bankadó régiós szinten is versenyhátrányt jelent. Ez a végtörlesztéssel együtt a befektetői bizalom aláásására is alkalmas.
A hitelállomány visszaesése akadályozza a kilábalást, a GDP-vel szorosan együttmozog a hitelállománnyal. A szabályozási rendszer szigorodása is a zsugorodás irányába hat. A bankok a betétállományhoz igazítják a hitelezést, ami sok banknál jelentős hitelállomány-csökkentést von maga után. Egyelőre az osztrák bankokra érvényes ez, de nemsokára mások is követni fogják ezt Várhegyi Éva szerint.
A felmérések szerint a jövőben sem várható a hitelezés bővítése. Javulást politikai korrekciókkal, az Alkotmánybíróság és a Költségvetési Tanács hatáskörének visszaadásával, illetve az MNB monetáris tanácsi tagjainak függelenségének biztosítása tenné lehetővé. A versenyképességet rontó intézkedések visszavonását is szükségesnek tart Várhegyi Éva. Aggályosnak tartja, hogy a veszteséges pénzintézetekkel is fizettetnek bankadót.
Az OTP Bank hasonlóan viselkedik, mint a külföldi tulajdonú intézetek . Azzal a különbséggel, hogy a hitel/betét aránya alacsonyabb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.