A maximális összeg egy-egy mű esetében 12 500 font (nagyjából 4,5 millió forint). Bár a rendelkezés csak az ezer font feletti árú művekre vonatkozik, a brit galériatulajdonosok nemzetközi versenyhelyzetük drámai romlásától tartanak. A jogdíj ugyanis megdrágítja a szigetországban való vásárlást, és tengerentúli piacok felé terelheti a vevőket.
Anthony Browne, a brit műkereskedelmi szövetség (British Art Market Federation) elnöke rámutat: ha világszerte mindenütt érvényesülne ez az elvonás, akkor nem lenne vele baj. A jogszabályt azonban csak az európai unió területén alkalmazzák, holott a brit műkereskedelem fő vetélytársai Európán kívül találhatók.
Az európai modern és kortárs műkereskedelem forgalmának 58 százaléka Londonban összpontosul, és a brit főváros már az új adó nélkül is fokozatosan teret veszít New Yorkkal, sőt Pekinggel és más ázsiai feltörekvő piacokkal szemben is.
Lejárt az átmeneti mentesség
A követői jogról szóló uniós direktíva 2006-os elfogadásakor az akkori brit miniszterelnöknek, Tony Blairnek sikerült átmeneti mentességet kiharcolnia. Ennek köszönhetően a szigetországban csak a még élő művészek alkotásainak eladása után kellett jogdíjat fizetni. Az átmeneti mentesség 2011. végén lejárt, meghosszabbítása nem sikerült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.