BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fekete évkezdés Londonban

Január elején hatályba lépett Nagy-Britanniában az az európai uniós jogszabály, amelynek értelmében 4 százalékos követői díjat (droit de suite) kell fizetni minden olyan műalkotás után, amelynek alkotója hetven évnél nem régebben hunyt el.

 A maximális összeg egy-egy mű esetében 12 500 font (nagyjából 4,5 millió forint). Bár a rendelkezés csak az ezer font feletti árú művekre vonatkozik, a brit galériatulajdonosok nemzetközi versenyhelyzetük drámai romlásától tartanak. A jogdíj ugyanis megdrágítja a szigetországban való vásárlást, és tengerentúli piacok felé terelheti a vevőket.

Anthony Browne, a brit műkereskedelmi szövetség (British Art Market Federation) elnöke rámutat: ha világszerte mindenütt érvényesülne ez az elvonás, akkor nem lenne vele baj. A jogszabályt azonban csak az európai unió területén alkalmazzák, holott a brit műkereskedelem fő vetélytársai Európán kívül találhatók.

Az európai modern és kortárs műkereskedelem forgalmának 58 százaléka Londonban összpontosul, és a brit főváros már az új adó nélkül is fokozatosan teret veszít New Yorkkal, sőt Pekinggel és más ázsiai feltörekvő piacokkal szemben is.

Lejárt az átmeneti mentesség

A követői jogról szóló uniós direktíva 2006-os elfogadásakor az akkori brit miniszterelnöknek, Tony Blairnek sikerült átmeneti mentességet kiharcolnia. Ennek köszönhetően a szigetországban csak a még élő művészek alkotásainak eladása után kellett jogdíjat fizetni. Az átmeneti mentesség 2011. végén lejárt, meghosszabbítása nem sikerült.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.