A testület kiemelte, hogy az elmúlt hetekben a magyar pénzügyi eszközök iránti bizalom jelentős mértékben csökkent, ami a kockázati felárak emelkedésében és a forint árfolyamának gyors leértékelődésében tükröződött. A folyamatokat a magyar gazdaságpolitika alakulását és a nemzetközi szervezetekkel történő tárgyalások kimenetelét övező bizonytalanság vezérelte – vélekedtek a tagok.
A tanács tagjai üdvözlik a kormány határozott szándékát a nemzetközi szervezetekkel történő megállapodás gyors megkötésére, és arra is utalnak, hogy ennek kinyilvánítására a piac pozitívan reagált. Hangsúlyozták továbbá, hogy a magyar bankrendszer tőkehelyzete és likviditási pozíciója kellően stabil.
Az árfolyam tartós gyengülése növeli a gazdasági szereplők mérlegkiigazítási kényszerét, rontja a reálgazdasági és inflációs kilátásokat, valamint zavarokat okozhat a pénzügyi piacok és a bankrendszer működésében – tartalmazza a közlemény. A monetáris politika a gazdasági környezet kiszámíthatóságának fenntartásával, az árstabilitás biztosításával és a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzésével tud hozzájárulni a gazdaság növekedéséhez, szükség esetén azonban kész a rendelkezésére álló eszközöket a fenti célok érdekében alkalmazni – zárul a nyilatkozat. A piaci szereplők már eleve a hétszázalékos alapkamat további legalább egy százalékpontos emelésével kalkulálnak a következő hónapokban, a közlemény ezt illetően nem ad további fogódzót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.