BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

mérsékelt csodák

Jól meggondolták a festménygyűjtők, miért adnak pénzt az idei téli szezonban: az első vonalbeli alkotások közül csak kevésért alakult ki számottevő küzdelem.

A kínálatra nem lehetett panaszuk azoknak, akik idén decemberben szerették volna gyarapítani festménygyűjteményüket vagy -portfóliójukat. A Virág Judit, az Abigail, a Nagyházi, a Polgár, a Biksady, a Pintér Galéria és a Belvedere Szalon mellett az aukciós piactól 2008 vége óta távol maradt Kieselbach Galéria is jelentős festményanyagot vitt kalapács alá. Ennek köszönhetően majdnem kétezer festmény, grafika és szobor közül lehetett válogatni, és mint mindig, most is erős volt a legbiztosabb tippnek számító klasszikus modern művek kínálata. Egymást érték például a centenáriumi Nyolcak-kiállításról ismert „vad” remekművek, és a szokottnál is nagyobb (talán túlságosan is nagy) bőségben kerültek a piacra Kádár Béla és Scheiber Hugó munkái.

A rossz gazdasági helyzet fényében persze nem csoda, hogy ezzel együtt sem a rekordokról szólt a szezon. A licitálók és a kereskedők szempontjából egyaránt a becsértékes rendszer elterjedése volt a legizgalmasabb jelenség. A nyugaton bevett eljárást már októberi aukcióján is követő Virág Judit mellé felsorakozott Kieselbach Tamás (aki 2009-ben jelezte, hogy ha viszszatér az aukciózáshoz, akkor ezt a módszert fogja alkalmazni), sőt a Belvedere Szalon tulajdonosa, Forró Tamás is. Tulajdonképpen sikernek tekinthetjük, hogy a becsérték bevezetése legalábbis részben beváltotta a reményeket. Javult az eredmények átláthatósága azáltal, hogy az árverezők a beadók által szabott limitár eléréséig nem ütötték le a tételeket. Különösen látványos volt ez a Kieselbach Galériánál, ahol tucatszám akadtak tételek, amelyek akár jelentős licitemelkedés ellenére sem cseréltek gazdát. Perlrott Csaba Vilmos Budapesti látképe (104. tétel) például hiába drágult 14-ről 22 millió forintig, ha az elvárás legalább 24 millió lett volna. Azonban így is ez a cég büszkélkedhet a szezon legmagasabb leütési árával (lásd táblázatunkat), és több más képnél is elérték, sőt ritkán meghaladták a becsült értéksávot. Így például Márffy Ödön Kertben című pasztellje (100.) a várt legfeljebb egymillió forint helyett 2,6 millióért kelt el. Összességében a 217 tételnek nagyjából a kétharmada kelt el az árverésen.

A Belvedere Szalonnál ennél magasabb leütési rátát, viszont általában kikiáltási árhoz közeli eredményeket hozott az első becsértékes aukció. A húzóképek zömére – közöttük Tihanyi Lajos, Paál László, Szinyei Merse Pál vagy Gulácsy Lajos alkotásaira – csak kikiáltási áron volt ajánlat, ám általában ez is elég volt a győzelemhez. A becsértékeket persze jóval magasabban határozták meg – a Szent István téren tehát, kellő vásárlóerő híján, nem érvényesült a becsérték orientáló funkciója.

Virág Judit aukcióján élénkebb volt a licitáló kedv, és viszonylag kevés képnek volt limitára – így a 200 tétel nagyjából kilencven százaléka gazdára talált. A legtöbbre taksált művek ritkán érték el a becsült értéksávot, de a 91. számú Vaszary-csendélet 19 milliós leütési ára felülmúlta a14–18 milliós várakozást. A 113. tételért (Berény Róbert: Tájkép) kibontakozott ádáz küzdelem pedig egyenesen a konjunktúra csúcséveit, 2006–2007-et idézte: a 2,4 millió forintról indított, 4,6–6 millió közé becsült vásznat végül 20 millió forintért ütötte le az árverésvezető.

A 15 milliós vagy a feletti leütési árak listáján ismét helyreállt a „régi rend”: öt, illetve négy tétellel a Virág Judit és a Kieselbach Galéria vezet. Figyelemre méltó ugyanakkor az, hogy az összességében közepes festményanyagán belül néhány szokatlanul jó tételt is felvonultató Polgár Galéria három alkotással (köztük az „aranyérmes” Szinyei-művel) büszkélkedhet ebben a kategóriában. A Biksady egy a László Károly-gyűjteményből származó remekművel, a Belvedere pedig egy szintén külföldről hazakerült Tihanyi-alkotással kapaszkodott meg a „felső- házban”. Hiányzik ugyanakkor az Abigail és a Nagyházi; e két ház a szezon elején rendezte aukcióját, és ez a még hátralévő bőséges kínálat fényében sajnos rontotta a vásárlókedvet. Összességében mégis sikeres decembert tudhat maga mögött a magyar festménypiac, hiszen minden gazdasági nehézség ellenére viszonylag jó arányban kelt el a tavaly télinél bőségesebb kínálat.

Takács Gábor-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.