Prostituáltak szolgáltatásainak igénybevételét nem tiltják a francia törvények, az ügyészség Strauss-Kahnt azonban üzletszerű kéjelgés elősegítésében való bűnrészességgel és hűtlen kezelés bűntettével gyanúsította meg. Azt feltételezi: a volt IMF-vezér tudott arról, hogy a szexpartikat és a prostituáltak utazásait nagyvállalatok – konkrétan a BTP Eiffage csoport – számláiról finanszírozták.
A tavaly februárjában kezdődött úgynevezett Carlton-ügyben eddig nyolc személy ellen emeltek vádat, köztük Jean-Christophe Lagarde, Lille rendőrfőkapitánya ellen. A gyanú szerint helyi vállalkozók prostituáltakat közvetítettek Strauss-Kahnnak, aki a lille-i főkapitány társaságában vett részt a luxusszállodákban rendezett partikon.
A nyomozás során az is kiderült, hogy az ügy fő gyanúsítottjai – Fabrice Paszkowski, egy orvosi műszerekkel foglalkozó cég tulajdonosa és David Roquet, a BTP Eiffage csoport egyik leányvállalatának volt igazgatója, DSK politikai támogatója – többször is jártak Strauss-Kahnnál Washingtonban. Sőt, a politikus a partyk legillusztrisabb vendégének számított a francia sajtó szerint. Utoljára tavaly május 11. és 13. között volt ilyen összejövetel az amerikai fővárosban, vagyis mindössze egy nappal azelőtt, hogy a volt IMF-vezért nemi erőszak kísérletének gyanúja miatt New Yorkban őrizetbe vették.
Az őrizetbe vétel maximum három napig tarthat. Az ügyészség ezt követően dönt a vádemelésről.
Októberben megjelent életrajzi kötetében Strauss-Kahn, akit a Le Monde szerint megviselt az eljárás azt írta: „elviselhetetlennek” tartja, hogy a nevét belekeverték a Carlton-ügybe. Azt viszont elismerte, hogy maga is részt vett „szabados partikon”. „Az ilyen találkozókra nem prostituáltak járnak, és amikor az ember meghívást kap egy ilyen partira, akkor nem kéri el a számlát” – fogalmazott a DSK-ügyek című kötetben a volt IMF-vezér, arra utalva, hogy nem fizetett a szexuális kapcsolataiért, és azt sem tudta, hogy esetleg prostituáltakkal találkozott azokon a szexpartikon, amelyekre francia nagyvállalkozóktól kapott meghívást. Hozzátette: „Semmi törvénytelent nem követtem el ... Irtózom a prostitúciótól, a nőfuttatástól”.
Saját ügyvédje is kiállt DSK mellett. Henri Leclerc az Europe1 tévéadónak adott interjúban decemberben azt nyilatkozta: „Elképzelhető, hogy valóban nem tudta, prostituáltakról van szó, hiszen képzelje csak el: ezeknek a partyknak a résztvevőin nem feltétlenül van ruha. Próbálja megállapítani egy meztelen nőről, hogy prostituált vagy sem”.
Dominique-Strauss Kahnt saját kérésére hallgatják ki Lille-ben. Az IMF-vezér ellen jelenleg nem folyik bűnügyi eljárás sem Párizsban, sem az Egyesült Államokban. Franciaországban elévülés miatt végül nem emeltek vádat egy 2003-as ügyben, amelyet az ügyészség „szexuális zaklatásnak” minősített. A nemi erőszak kísérlete miatti amerikai büntetőügyet pedig a panaszos szavahihetőségének megkérdőjelezését követően ejtették. Ez utóbbi ügyben polgári bíróság előtt folyik eljárás.
A nőügyek ugyanakkor elegendőek voltak arra, hogy valószínűleg egy életre tönkretegyék DSK politikai ambícióit. A Nemzetközi Valutaalap volt elnökét tavaly májusban épp akkor vették őrizetbe New Yorkban, amikor már tudni lehetett: távozik az IMF éléről, és baloldali jelöltként Nicolas Sarkozy kihívója lehet az idei francia elnökválasztáson. Hiába mentették fel később, addigra már lezárult a szocialista párton belül a jelöltállítási procedúra, így nem csak Sarkozy szabadult meg az akkoriban még népszerűnek számító politikustól, de François Hollande is, akit a friss közvélemény-kutatások is esélyesnek tartanak az államfői posztra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.