„A tanácstagok többsége azon a véleményen volt, hogy a monetáris politika mozgástere rendkívül szűk a jelenlegi kockázati és makrogazdasági helyzetben, ezért továbbra is változatlan jegybanki alapkamat indokolt” – áll az MNB májusi kamat-meghatározó üléséről készült rövidített jegyzőkönyvben, amelyet ma adtak ki.
Cinkotai János, aki a kamat csökkentése mellett tette le voksát azt mondta, hogy a jelenlegi kamatszint nem áll összhangban az ország fundamentumaival és már bejelentett költségvetési terveivel. A tanács leginkább „galamb” szemléletű tagja szerint ezért az aktuális kamatszint tartása is monetáris szigorításnak felel meg.
Cinkotai, aki már hónapok óta a kamat csökkentése mellett áll megjegyezte, hogy a szigorítás olyan recesszióba taszítaná a gazdaságot, amely spirális hatásokon keresztül nem csökkentené, hanem még növelné is az inflációt.
„Egy másik tag megítélése szerint azonban a monetáris lazítás a jelenlegi inflációs és pénzügyi piaci helyzetben nem járna együtt a növekedés fokozódásával” – olvasható a jegyzőkönyvben.
Egyes tagok ugyanakkor hangsúlyozták, hogy egyes euróövezeti országok adósságának fenntarthatóságával kapcsolatos kockázatok érdemi növekedése esetén szükségessé válhat az alapkamat emelése.
Simor András elnök a vitát követően szavazásra bocsátotta a felmerült javaslatokat. Az alapkamat szinten tartását 6 tanácstag támogatta, míg 1 tag a kamatszint 25 bázispontos csökkentése mellett szavazott.
Az IMF-megállapodással nem jár együtt a kamatcsökkentés?
A Monetáris Tanács megítélése szerint a gazdaság növekedési kilátásai rövid távon kedvezőtlenek, és a növekedés csak 2013-ban indulhat meg. A kibocsátás az elkövetkező időszakban elmarad potenciális szintjétől.
A tanácstagok egyetértettek abban, hogy hazánk kockázati megítélésének alakulását az elmúlt hónapban elsősorban az eurozóna perifériáját érintő fokozódó bizonytalanság, valamint a nemzetközi szervezetekkel való tárgyalások megkezdésével kapcsolatos hírek befolyásolták – áll a jegyzőkönyvben.
A testület tagjai úgy ítélték meg, hogy ebben a helyzetben a monetáris politika mozgástere rendkívül korlátozott, ezért a Monetáris Tanács továbbra is fontosnak tartja, hogy a kormány és az Európai Unió, illetve a Nemzetközi Valutaalap között minél előbb megegyezés szülessen, ami a tanácstagok többségének megítélése szerint a finanszírozási kockázatok csökkentése mellett kedvezően befolyásolná a gazdasági és inflációs kilátásokat.
A jegyzőkönyv szerint ugyanakkor többen hangsúlyozták, hogy kockázatos lenne a megállapodás megkötéséhez monetáris lazítást kapcsolni, mivel a megállapodás nem jár automatikusan együtt hazánk kockázati megítélésének gyors javulásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.