BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

288 körül a forint, de nem nyugodott meg teljesen a piac

Tegnap délután stabilizálódott a forint árfolyama, miután az EUR/HUF kurzus elérte a 30 napos mozgóátlagot – írják az Erste Bank elemzői.

A mozgóátlag továbbra is fogja a kurzust, 288 körül hullámzik reggel az EUR/HUF devizapár. 286,7 körül található egy kisebb szint, ami megfoghatja a forint erősödését. Ha esetleg a 30 napos fölé emelkedne az EUR/HUF kurzus, akkor 290 forint körül található a következő szint.

Rövid hazai piaci áttekintés:

Nem romlott már tovább a globális hangulat pénteken a görögök és a spanyolok miatt, persze azt sem lehet mondani, hogy nagyon megnyugodott volna a piac. A hangulatromlás megállása azonban azt eredményezte, hogy a forint sem gyengült tovább. A mai kamatdöntés előtt az igen gyorsan elromló külső hangulat csökkenti annak valószínűségét, hogy az MNB ma kamatot csökkentsen, bár az elmúlt héten a piaci várakozások egyre inkább ebbe az irányba mutattak.

Az ÁKK a romló hangulattal párhuzamosan tegnap a másodpiaci hozamszintek emelkedését mérte. Az éven túli papíroknál 12-17 bázispontos hozamemelkedést mért az ÁKK, így a 10 éves referenciahozam 7,3 százalékra emelkedett vissza. Ez a szint persze még mindig igencsak alacsonynak mondható az év jelentős részét jellemző 8-9, sőt, olykor 10 százalékos szintjeihez képest. Ma 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukciót tart az adósságkezelő.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacokon a tegnapi kereskedésben jelentős elmozdulások voltak tapasztalhatóak az EUR/USD árfolyamban, mely során a jegyzés 1,2067-nél is járt, de nap végére visszaerősödött az euró és a nyitó 1,2120-as szinten fejezte be a napot. A tengerentúli részvénypiacokon a kezdeti jelentősebb esést követően, moderált csökkenéssel zárta a napot (Dow -0,8 százalék; S&P 500 – 0,9 százalék; Nasdaq -1,2 százalék). A vállalati gyorsjelentések tegnap vegyesek voltak: a Coca-Cola a vártnak megfelelő, a Halliburton a várt feletti, a McDonalds várt alatti számokat közölt.

Az ázsiai részvénypiacokon vegyes mozgásokat láthattunk reggel (Nikkei: -0,2 százalék, Hang Seng: +0,1 százalék, Shanghai: +0,5 százalék). A távol-keleti, viszonylag jobb hangulat a HSBC vártnál jobb kínai aktivitási indexének tudható be, mely öt hónapos csúcsra került. A recessziós félelmek felerősödésének hatására tegnap jelentős mértékben esett a WTI olaj ára és a nyitó 91,61 dollárról 88,14 dollárra csökkent az árfolyam. A tegnapi nap folyamán az arany nem igazán tudta betölteni menekülő eszköz funkcióját és kismértékben, de veszített értékéből, és 1583,8-ról 1576,95-re változott a jegyzés. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

A KSH ma reggeli adatai szerint a májusi kiskereskedelmi forgalom valamelyest a várt alatti adatot hozott, 2,5 százalékos éves csökkenést jelzett az index. Ez 0,1 százalékos csökkenést jelent havi alapon a KSH szerint. Mi 2 százalékos csökkenést vetítettünk előre éves alapon. Az üzlettípusokon belül egyedül a nagyon kis súlyú csomagküldő és internetes üzlettípus forgalma emelkedett, minden további típusé éves csökkenést mutatott.

Tegnap nem láthattunk jelentősebb makrogazdasági adatot, hanem a görög és spanyol aggodalmak vitték lejjebb az indexeket. Ugyan az IMF tegnap délután megszólalt és elmondta, hogy szó sincs a görög hitelezés megszüntetéséről, azért a befektetők tovább aggódnak. Az IMF/EU/EKB tárgyalások ma kezdődnek a görög vezetőkkel.

A spanyolok három hónapra betiltották a részvények shortolását, amely a részvények iránti bizalmat tovább erodálta és tegnap újabb lökést adott a részvényeknek lefelé. A spanyolok ma 10 30-kor negyed- és féléves diszkontkincstárjegyeket dobnak a piacra.

Tegnap a Moody’s bejelentette, hogy negatív kilátással látja el Németország, Hollandia és Luxemburg elsőrendű hitelbesorolását.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.