BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderülnek a ponthatárok, felpörög az albérlet piac

A felvételi ponthatárok holnapi kihirdetésével elindul az egyetemisták és főiskolások albérletkeresése, ami érezhető lökést adhat Budapest egyetemekhez közel eső részeinek, illetve az egyetemi városok albérleti piacának – derül ki az OTP Ingatlanpont friss körképéből.

A diákoknál a lakbér, valamint az egyetem és a belváros közelsége az elsődleges szempont, és általában azokat a 1,5-2 szobás lakásokat preferálják, amelyeket várostól függően havi 35-60 ezer forinttól tudnak bérelni.

A felvételi ponthatárok holnapi kihirdetésével nagyjából százezer felsőoktatásba jelentkező fiatal sorsa dől el, a felvételt nyert egyik első teendője a lakhatás biztosítása – amennyiben eredeti lakóhelyüktől távol eső intézményben folytatják tanulmányaikat –, mindez pedig érezhető lökést ad ilyentájt Budapest, illetve az egyetemi városok albérleti piacának – derül ki az OTP Ingatlanpont friss helyzetértékeléséből.

Manapság már ritkának számít, hogy valaki főbérlővel együtt béreljen szobát egy lakásban, inkább többen összeállnak, és közösen bérelnek lakást. Az egyetemisták választási szempontjai között elsődlegesnek a bérleti díj és a várható rezsiköltség számít, valamint az egyetem és a belváros közelsége – a tanulás és a szórakozás miatt. Valamint az internetkapcsolat megléte. A külföldi diákok kevésbé árérzékenyek, így számukra az újépítésű ingatlanok is opciók.

Budapesten a legkedveltebbek a belvárosi, a V-VI-VII. kerületben lévő, jó közlekedési lehetőségek közelében található lakások, valamint különösen népszerű a budai oldalon, a XI. kerületben a Móricz Zsigmond körtér és a Kosztolányi Dezső tér környéke, ami az ELTE, a Műegyetem és a Kertészeti Egyetem közelségének tudható be. A fővárosban négyzetméterenként 1000, keresett környéken inkább 1200-1500 forintról indulnak a havi bérleti díjak. Budapesten kezd magához térni az albérleti piac, Győrben a gyári munkásokkal versenyeznek a hallgatók a szálláshelyekért, Debrecenben, Pécsett és Szegeden pedig a külföldi diákokat célozzák meg először a drágább ingatlanokkal rendelkező tulajdonosok.

Debrecenben az árak jó pár éve befagytak, jellemzően havi 40-60 ezer forint körüli összegért 1-2 szobás, átlagos felszereltségű lakást találhat az oda jelentkező 30 ezer hallgató. Az utóbbi időkben megjelentek a kínálati piacon a nagy értékű – akár 100 négyzetméternél is nagyobb - ingatlanok is, amelyeket tulajdonosaik azért adnak ki, hogy megbirkózzanak a megnövekedett törlesztő részlettel. Ezeket elsősorban a külföldi, arab-perzsa-afrikai diákok veszik ki, akik hajlandók kifizetni az akár 150 ezer forintot meghaladó havi bérleti díjat.

Győrben nagyon pörög az albérleti piac, a lakások forgási sebessége hónapon belüli, a városban gyakorlatilag az Audi gyárában és beszállítóinál dolgozó munkások versenyeznek az egyetemistákkal. Az árak színvonala az évről-évre növekvő keresletnek köszönhetően már elérte a válság előtti szintet.

Pécsett jelenleg túlkínálat van az albérletekből, így csökkennek az árak. Jelzi ezt, hogy míg korábban egy 60 négyzetméter körüli, viszonylag jól felszerelt, jó állapotú lakást 70-80 ezerért is ki lehetett adni, addig ugyanezért manapság már csak 55-60 ezer forintot hajlandók kifizetni az albérlők. Itt is a külföldi diákok jelentik az igazán fizetőképes keresletet, szinte kizárólag újszerű, exkluzív lakásokat keresnek, havi 100-130 ezer forintos bérleti díjjal.

Szeged városának nagyon jó a tömegközlekedési ellátottsága, az intézményektől távolabbi lakásokat is elég jó eséllyel ki lehet adni. Itt szintén 30 ezer diák tanul, és szintén jelentős a külföldiek aránya.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.