A Nemzeti Vidékstratégiában is fontos célként fogalmazták meg a helyi élelmiszerfeldolgozás és -értékesítés támogatását. Ennek oka, hogy a magyar fogyasztók asztalára jó minőségű, megbízható eredetű, változatos, friss élelmiszerek kerüljenek.
A helyi termékeket árusító piacokon is egyre gyakrabban jelenik meg a házi tej, illetve az abból készült tejtermékek. A termelői nyers tejet azért minősítik úgynevezett teljes tejnek, mert alkotórészeiből semmit nem vonnak el és semmit nem adnak hozzá.
A Somogy megyei Boronkán működő gazdasági vállalkozás fő profilja a termelői nyers tej előállítása és értékesítése. Természetesen minden előírásnak megfelelnek.
Laczkó Janka kistermelő arról is beszélt: a friss tejet rendelésre, közvetlenül a fejés után, korán reggel vagy késő délután szállítják házhoz. Szinte tőgymelegen kapják a vásárlók, csak fel kell forralni a fogyasztáshoz.
A farmon jelenleg tíz szarvasmarha él, közülük hat a fejőstehén. Zömükben holstein-frízek, mely a tapasztalatok szerint több tejet ad, mint más tejhasznosítású fajták. Ráadásul alacsonyabb a zsírtartalmuk, amit szívesen fogadnak a vásárlók.
– Érezhetően egyre többen keresik a házi, teljes tejet, ma már átlagosan napi száz litert viszünk, mintegy százötven házhoz – mondta Laczkó Janka.
A vállalkozó azt is hozzátette, hogy minden pályázati, támogatási lehetőséget ki szeretnének használni a fejlesztéshez. Ennek keretében tizenöt mielőbb fejőstehénre duzzasztanák az állományt. Továbbá – ezzel összefüggésben – már a közeljövőben egy tejkonyha kialakításában, illetve egy kisebb tejszállító autó beszerzésében is gondolkodnak, melyben lenne tejhűtő és tejadagoló is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.