BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eltilthatják a választásoktól a távolmaradókat Magyarországon

Eltilthatja a választástól távolmaradókat a következő voksolástól és akár fél évvel csökkentheti a korhatárt az ősszel benyújtandó választási eljárási törvényben a Fidesz - értesült az [origo].

A nagyobbik kormánypárt elnöksége a nagy vihart kavart előzetes feliratkozáson túl is több ponton változtatna a jelenlegi szabályokon. A külföldön dolgozó magyarok például - ha nem jönnek haza a választásra - a határon túliakhoz hasonlóan csak pártlistára szavazhatnának 2014-től, ahogy azok is, akik itthon, de lakóhelyüktől eltérő körzetben adnák le voksukat.

A körülbelül 500 ezer 2014-ig állampolgárságot szerző határon túli magyarból a pártvezetés kalkulációi szerint nagyjából 370 ezer lehet választókorú, ennek a csoportnak szerintük akár a 80 százaléka is az urnákhoz járulhat. "Feltételezhető, hogy aki vette a fáradtságot, hogy lépéseket tegyen állampolgársága megszerzéséért, az élni is akar majd vele, és meg is hálálja, hogy megadtuk" - magyarázta az [origo] -nak egy befolyásos kormánypárti vezető, hozzátéve, Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes egyik legfontosabb dolga éppen az lesz a következő másfél évben, hogy "Brazíliától Kamcsatkáig végigródsózza a szórványmagyarságot", és az állampolgárság felvételre, illetve szavazásra mozgósítsa őket.

A feliratkozás egyik velejárójaként 2014-ben információink szerint az is előfordulhat, hogy a 18 évesnél fiatalabbak is részt vehetnek a választáson. Bár hivatalos döntés még nincs, a lap úgy tudja, egy olyan javaslat van az elnökség előtt, hogy ne zárják ki a voksolásból azokat, akik csak a feliratkozás lezárása után, de még a választások előtt válnak nagykorúvá.

Sőt, egy az [origo]-nak nyilatkozó vezetőségi tag még ezt is kiterjesztené: javaslata szerint azok is voksolhatnának, akik a választást követően, de még abban az évben lesznek 18 évesek. A választókor határa ennek megfelelően a választás napjáig 18. életévüket betöltőkről az azt a választási év december 31.-éig betöltőkre módosulna.

Nem döntött az elnökség egyelőre arról sem, társuljon-e valamilyen szankció ahhoz, ha valaki annak ellenére nem megy el szavazni, hogy a választói névjegyzékbe felvetette magát. A Fidesz vezetése a lap szerint egyelőre megosztott a kérdésben. Egy elnökségi tag az [origo]-nak például azt mondta, lát esélyt rá, hogy a korábban az MSZP által javasolt kötelező szavazás felé mozduljon el a testület. Ez szerinte azért is szerencsés, mert így a szocialisták javaslatát megfogadva többpártivá tehetik a módosítást, és nem járnak úgy, mint az alaptörvénnyel, amely számos bírálatot kapott, amiért csak a kormánypártok álláspontját tükrözte.

Ám a kötelező szavazásnak a forrás szerint nincs semmi értelme, ha nem társítanak szankciót is a részvételhez. A brit példa - a pénzbüntetés - helyett ő azt javasolja, hogy aki regisztrált, de végül nem megy el, attól vegyék el a következő választáson való részvétel lehetőségét. A pártvezetés egy másik tagja az [origo]-nak veszélyesnek nevezte ezt a megoldást, ami szerinte nem menne át az Alkotmánybíróságon sem. Ő amellett van, hogy a részvétel elmulasztásának ne legyen következménye, de a lap úgy tudja, az is felvetődött, hogy ne szankcióval, hanem kedvezménnyel motiválják a feliratkozottakat a részvételre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.