A háztartási szektor részére nyújtott hitelállományon belül a nem teljesítő, azaz 90 napon túli késedelemben lévő hitelek állománya 1138 milliárd forintra nőtt, ami több, mint öt százalékos növekedést jelent az első negyedév végi 1080 milliárd forintos értékhez képest. Így a nem teljesítő hitelek aránya az első negyedévi 15 százalékról 16,3 százalékra emelkedett. Az előző év azonos időszakában a mutató értéke 11 százalék volt.
"Az MNB adatai elkeserítő képet mutatnak, elsősorban a devizahiteleknél. A devizában folyósított szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében a legmagasabb a nemfizetők aránya" - emelte ki az Equilor elemzője, Gabler Gergely. Ezen hiteleknél a teljes 1875 milliárdos bruttó állományból csupán 973 milliárd késedelem nélküli. Hasonló a helyzet a deviza alapú járműhiteleknél is: itt az állomány közel harmada van valamekkora csúszásban. A legjobb adósok azok, akik támogatott lakáshiteleket vettek föl, itt a nem teljesítők aránya nem éri el a négy százalékot.
A hitelportólió további romlása nem okozott nagy meglepetést, hiszen a végtörlesztés során pont a fizetőképes adósok kerültek ki a renszerből és a rossz adósok maradtak bennt. Továbbá, az előző negyedévi harmincegy és kilencven nap közötti késedelemben lévő ügyfelek egy része most átkerült a nem teljesítő kategóriába. Az MNB adatai szerint a végtörlesztésre rendelkezésre álló teljes időszak alatt, azaz 2011 szeptember 29-től 2012 február végéig, a háztartások aktuális árfolyamon 1303 milliárd forint devizahitelt végtörlesztettek, ami végtörlesztési árfolyamon 947,6 milliárd forintnyi tényleges kifizetést jelent.
Az elemzők szerint azonban már látszik a fény az alagút végén, elsősorban azért, mert az egy-két hónapos késedelemben lévő ügyfelek aránya végre csökkenést mutat. A harminc napon belüli késedelemben lévő állomány például az előző negyedévi 1035 milliárd forintól 792 milliárd forintra csökkent június végére. Így a következő időszakban mérséklődhet a portfólióromlás üteme és kevesebb lehet a nem teljesítő adósok aránya.
Makrogazdasági szempontból a forint erősödése és a választható árfolyamgát felpörgése együttesen eredményezheti a hitelportfólió romlásának lassulását - mondta el a Világgazdaságnak a Takarékbank elemzője, Suppán Gergely. A forint több mint 7 százalékot erősödött a svájci frankhoz képest az elmúlt két hónap alatt, ami jelentősen csökkentette a havi törlesztőrészletek nagyságát. Ha a forint tartósan erősödni tud, a foglalkoztatottság javul és a kockázati felárak esetleges csökkenése alacsonyabb kamatszinteket eredményez, akkor a a háztartási hitelportfólió romlása hat-tizenkét hónapon belül tetőzhet. De ha nem következnek be ezek a pozitív fejlemények, Suppán szerint valamelyest akkor is mérséklődni fog a portfóló romlásának üteme.
Az MNB jelentése szerint 2012 második negyedévének adataiban a késedelmes hitelek forintra váltása és a gyűjtőszámlahitelek folyósítása is megjelenik, de a konstrukciók hatása még alig jelentkezik. Az adatok azt mutatják, hogy a második negyedév során nőtt az igénybevételi dinamika, de a teljes devizahitel állomány arányában még alacsony a kihasználtság. Gabler szerint azonban fel fog pörögni az árfolyamgát program, mert nagyon kedvező a konstrukció a devizahitelesek számára.
Fordulatra várva
Az OTP Bank második negyedéves gyorsjelentése jó tükrözi azt, hogy milyen komoly problémákat okoz a bankoknak a hitelportfólió romlása. Az OTP 37 milliárd forintos konszolidált korrigált adózott eredmény mellett a hitelportfólió minőségének romlása miatt 64 milliárdos céltartalékot képzett az időszakban. Gabler rámutatott arra, hogy ez a nagyjából egyharmad-kétharmados atrány sokat javulhatna abban az esetben, ha sikerülne a hitelportfólió minőségének romlását legalább lassítani. Természetesen a többi magyar bank veszteségét is enyhítené az, ha nem kényszerülnének ilyen magas céltartalékolásra.
Az OTP csoportnál a kilencven napon túl késedelmes portfólió aránya 17,4 százalékról 18,8 százalékra, a banknál 14.6 százalékról 15.8 százalékra nőtt. Az bank jelentéséből kiderül, hogy továbbra is erősen romlottak a lakossági jelzáloghitelek, elsősorban a devizahitelek miatt, míg a fogyasztási hitelek esetében továbbra is lassú a romlás.
A kilencven napon túl késedelmes deviza jelzáloghitelek forintosításának, illetve az azt követő 25 százalékos követelés elengedésének érdemi eredményhatása az OTP banknál a második negyedév során még nem volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.