A számviteli törvény 2011-től hatályos előírása szerint a vállalkozásoknak az üzleti év mérlegfordulónapján meglévő devizás eszközeit és kötelezettségeit kötelező átértékelni az év végi árfolyamra. Az MNB forint/euró árfolyama 2011 első három negyedévében 265–275 forint között mozgott, de az évet 311,13 forintos árfolyammal zárta. Az erős év végi forintgyengülésnek köszönhetően a jelentős, külföldi devizában fennálló kötelezettséggel rendelkező vállalkozások 2011-es beszámolójukban döbbenetes mértékű árfolyamveszteséget számoltak el, annak ellenére, hogy a mérlegkészítés időpontjában már nyilvánvaló volt a forint visszaerősödése.
A számviteli törvény eddig csupán a beruházással megvalósult tárgyi eszközökhöz és vagyoni értékű jogokhoz kapcsolódó devizás finanszírozások év végi átértékeléséből adódó nem realizált árfolyamveszteség elhatárolását engedte meg. Ennek az elszámolási módnak köszönhetően a devizahitelek futamideje alatt az egyes évekre elszámolt árfolyamveszteség összege viszonylag egyenletes lehetett, és elkerülhetővé vált az egyszeri kiugró veszteség elszámolása. Ez a lehetőség ugyanakkor nem vonatkozott a külföldi devizában felvett forgóeszközhitelek árfolyamváltozásaira, amire a számviteli törvény 2013. január 1-jén életbelépő, de már a 2012-es beszámoló készítése során is alkalmazható módosítása mostantól lehetőséget teremt.
Tény, hogy a nem realizált árfolyamveszteség elhatárolása plusz feladatot ró a cégekre, hiszen esetenként igen összetett számításokkal kell majd alátámasztani a veszteség megosztását a tárgyév és a következő évek között, de mindenképpen komoly előrelépést jelent abban a tekintetben, hogy a jogszabályalkotók közelítik a számviteli szabályozást a valós gazdasági körülményekhez.
A gazdasági társaságokról szóló törvény 2012. október 16-án életbelépett módosítása mentesíti a társaságokat a tőkepótlás kötelezettsége alól, ha a veszteség forrása átmeneti volt – például egy időleges forintgyengülés –, és a sajáttőkehelyzet külön intézkedés nélkül helyreállt. Ezt a tényt a megadott határidőn belül egy közbenső mérleg adataival kell bizonyítani. Ugyancsak kézzelfogható könnyebbséget jelent, hogy átmeneti rendelkezésként 2014. május 31-ig a saját tőke hiányának megállapítása során a 2011 és 2012-es beszámolóban elszámolt összevont év végi átértékelésből eredő árfolyamveszteség figyelmen kívül hagyható.
A törvény változása kétségkívül számos hazai vállalkozást lélegzethez juttat, de a szabályozással összefüggésben azért felmerül néhány eldöntendő, illetve tisztázatlan kérdés. Az alkalmazáskor az ügyvezetésnek és a könyvvizsgálóknak minden esetben meg kell vizsgálniuk, hogy az éves beszámolóban kimutatott – majd néhány hónap alatt magától megszűnő – veszteség korlátozza-e a cég fizetőképességét, azaz nem valós tőkehiány áll-e fenn.
Szintén kérdéses, hogy miként szerez a cégbíróság tudomást a tőkehelyzet rendeződéséről, ugyanis a megkívánt közbenső mérleget nem kell közzétenni vagy a cégbíróságra benyújtani. Célszerű ezért a közbenső mérleg adatait tulajdonosi határozatban rögzíteni és hivatkozni rá, hogy a rendeződött tőkehelyzet miatt mentesült a cég a tőkepótlás követelménye alól. Ez a dokumentum a társaság bankjával való kapcsolattartásban is felhasználható, hiszen egy hitelbírálat során fontos mérlegelendő szempont lehet. Az is kérdéses továbbá, hogy elfogadják-e az ilyen cégek pályázatait közbeszerzési eljárásokon vagy állami támogatási tendereken, ahol veszteséges és tőkehiányos cégek általában nem indulhatnak. Erre vonatkozóan hasznos lenne valamilyen iránymutatás, ami az ismertetett törvénymódosításokban megjelenő törvényalkotói szándékot a pályázatok területére is kiterjeszti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.