BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szemléletváltás és informatika

TÁVMUNKA Magyarországon is lökést adhat a távmunka terjedésének a különböző mobileszközök gyors térnyerése. Egyelőre csak egy folyamat elején vagyunk, az igazi áttöréshez a foglalkoztatottságban paradigmaváltásra, a menedzserek részéről pedig egy teljesen új szemlélet elterjedésére van szükség.

Sok cégvezető álma valósult meg az okostelefonok és táblagépek megjelenésével, gyors elterjedésével: a mobileszközöknek, illetve az ezekhez köthető különböző informatikai megoldásoknak köszönhetően ugyanis most már az alkalmazottak bárhonnan elérhetik a céges rendszereket, s így lényegében bármikor és bárhol hadra foghatók. A folyamat munkaszervezési, motivációs és még számos más szempontból is sok érdekes következménnyel jár. Az egyik legfontosabb hatása azonban, hogy szép lassan elkezdett átalakulni a munkahely fogalma. Mindezt úgy is megfogalmazhatnánk: az eszközök hódítása megnyitotta a kaput a távmunka elterjedése előtt is…

FÉLELEM …legalábbis elvileg. A cégek többsége itthon ugyanis még csak az eszközök beszerzéséig jutott el, ezek megfelelő céges alkalmazása, vállalati informatikai infrastruktúrába történő beépítése – ami Nyugat-Európában sok esetben már általános – még nem történt meg. A magyarországi társaságok lemaradásának oka Taivainen Krisztián, a felhőalapú szolgáltatásokat nyújtó Elastoffice Magyarország Kft. első embere szerint az, hogy a hazai cégvezetők képtelenek olyan infra-
strukturális környezet kialakítására, amelyben teljes kontrollt gyakorolhatnak a kényes vállalati dokumentumok felett, ezért még érezhetően tartanak az új megoldásoktól.
Ágazati szakértők szerint ugyanakkor hosszú távon a magyar cégek sem kerülhetik el az olyan felhőalapú megoldások bevezetését, amelyek a vállalati rendszerek távoli, interneten keresztüli elérését is lehetővé teszik. A hazai cégek külföldi versenytársainak jelentős hányada ugyanis már használ ilyeneket, ez pedig egyes szektorokban igen komoly versenyelőnyt is jelenthet. Ennek fényében nem meglepő, hogy itthon egyre több vállalat kínál külső partnerként felhőalapú szolgáltatást, s a szakértők többsége komoly növekedési potenciált lát a szegmensben, amely egyébként a legtöbb piackutató cég szerint az IT-szektor egyik húzóterülete lehet.

ELVI LEHETŐSÉG Bár a mobileszközök vállalati infrastruktúrába történő beépítése, és a felhőalapú szolgáltatások bevezetése még korántsem jelenti azt, hogy az adott cég távmunkára áll át (sőt az esetek többségében erre nem kerül sor), a váltás elvi lehetőségét megnyitja. Ennek hatása már most is érezhető, hiszen láthatóan egyre több vezető gondolkodik el azon, hogy megteremti az otthoni munkavégzés lehetőségét alkalmazottai számára.
Ez történt az Aktivátor 3 Kft. könyvelőirodánál is, amely – Fehér Lajosné szakmai vezető tájékoztatása szerint – alapvetően nyitott lenne a távmunkára, és az első lépéseket az informatikai infrastruktúra átalakításával meg is tette, az ágazati sajátosságok miatt azonban egyelőre nem tud átállni az otthoni foglalkoztatásra. Az orosházai családi vállalkozásként működő társaság első embere elmondta: az igénybe vett felhőalapú szolgáltatásnak köszönhetően most már képesek bárhonnan elérni az adatokat, de a munkaszervezés szempontjából ennek egyelőre annyi a hatása, hogy a szintén a cégnél dolgozó, de Budapesten élő gyermekei így aktívabban részt vehetnek a vállalkozás működtetésében. Fehér Lajosné hozzátette: cége ugyan szívesen továbblépne az otthoni foglalkoztatás irányába, ehhez azonban arra lenne szükség, hogy a társaság által használt informatikai rendszert az ügyfelek többsége is bevezesse, és a jelenlegi személyes találkozók helyett a partnerek beérjék az ezen keresztül történő kommunikációval.

További részletek a manager magazin októberi számában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.