A GE „Ipari internet” jelentése szerint a hálózatok és a gépek házasítása 10–15 ezer milliárd dollárral növelhetné a világ GDP-jét.
Az ipari forradalom gyökeresen átalakította az energiafelhasználás módját. Az internetes forradalom a kommunikáció, az információ-befogadás és a pénzköltés módját változtatta meg. E két átalakulás házasítása, vagyis az ipari internet hálózatokat, adatokat és gépeket köt össze, ráadásul a globális ipar átalakításával, a termelékenység növelésével kecsegtet.
„Az ipari internet megjelenésével a világ az innováció és a változás új korszakának küszöbéhez ért” – mondja az a jelentés, amelyet Peter C. Evans, a GE stratégiai és analitikai igazgatója és Marco Annunziata, a GE vezető közgazdásza készített. „Az átalakulás a globális ipari rendszer és a korszerű számítástechnika, az analitikai módszerek, az alacsony költségű érzékelő technológiák és az internet biztosította nagyfokú összekapcsolhatóság kínálta lehetőségek konvergenciája révén megy végbe.”
A lehetőségek elképesztőek, legalábbis a szerzők szerint. Az ipari internet húsz év alatt csak az USA-ban 25–40 százalékkal növelheti az átlagjövedelmeket, a növekedést pedig az 1990-es esztendők vége óta nem látott szintre állíthatja vissza. Ha a világ többi részében csak fele akkora mértékben nőne a termelékenység, mint az Egyesült Államokban, az ipari internet akkor is 10–15 ezer milliárd dollárral (az USA GDP-jének megfelelő összeggel) növelhetné a globális GDP-t ebben az időszakban.
Jeff Immelt, a GE elnök-vezérigazgatója ezt a gondolatot így foglalta össze:
„Az egészen közeli jövőben létrejöhet a nyitott, globális gyár, rendkívül intelligens gépekkel, amelyek kommunikálnak és együttműködnek velünk. Az ipari internet nem egy robotok által működtetett világ, ötvözi a világ legjobb technológiáit, hogy választ adjon a legnagyobb kihívásainkra. Arról van szó, hogy biztosítsuk a gazdaságilag és környezetileg fenntartható energiaellátást, a gyógyíthatatlan betegségek gyógyítását, és felkészítsük az infrastruktúrát és a városokat a következő 100 évre.”
Ehhez azonban a GE szerzői szerint az ipar és a kormányzat együttműködésére van szükség, mégpedig két kritikus területen: a szabványosítás és a biztonság területén. Meg kell határozni a közös szabványokat annak érdekében, hogy aztán az innovatív elmék alakíthassák ki a legjobb megoldásokat. Éppen úgy, ahogy a haladás a mobil eszközök és operációs rendszerek fejlődésével létrehozott egy virágzó „app” gazdaságot.
„A kisebb költséggel nyújtott, jobb egészségi állapotot eredményező egészségügyi ellátás, az üzemanyag- és az energiafogyasztás területén elért látványos megtakarítások, valamint a jobb teljesítményt nyújtó, hosszabb élettartamú eszközök révén az ipari internet újfajta hatékonyságjavulást eredményez majd, éppen úgy gyorsítva a termelékenység növekedését, ahogy azt az ipari forradalom és az internetes forradalom tette” – írja Evans és Annunziata. „Ezek az újítások gyorsaság- és hatékonyságjavulást eredményezhetnek az iparban, a repülőgépipar, a vasúti szállítás, az energiatermelés, az olaj- és gázkitermelés, valamint az egészségügyi ellátás területén. Az ipari internet a gyors gazdasági növekedés, a jobb és több munkahely, a növekvő életszínvonal ígéretét hordozza.”
A Wall Street Journal ezt a víziót úgy fordította le, hogy a General Electric reméli: képes lesz kijavítani vagy kicserélni a termékeket, mielőtt tönkremennek. A légitársaságok értesítést kapnak a GE-től, hogy cserélni kell egy alkatrészt a turbinában, a vasút képes lesz elkerülni a kisiklásokat, a szerelők képesek lesznek távolról problémákat diagnosztizálni, a kórházakban a rendszergazdák hatékonyabban tudják kiosztani a szűkös erőforrásokat a betegeknek. Szép új világ!
Az internetes korszak technológiája készen áll arra, hogy éppen úgy átalakítsa az ipart, ahogy a fogyasztói internet is átalakította a médiát, a kommunikációt és a reklámipart. Egy sugárhajtómű estében egy intelligens szenzor-szett képes arra, hogy a hajtómű különböző részeit külön-külön is felügyelje, majd az adatokat megossza a légitársaság összes gépével, és adatvezérelt gépi tanulási technikák alkalmazásával segítse a személyzetet, hogy a hajtóművet közel csúcsteljesítményen működtethesse.
A „gépek és az analitika házassága” közvetlenül használható azokban a szektorokban, amelyek jelenleg 32 ezer milliárd dollár értékben állítanak elő termékeket. A GE egy százalékos megtakarítási táblázata döbbenetes számokat tartalmaz. A sugárhajtóművek ipari internetnek köszönhető 1 százalékos fogyasztáscsökkenése 15 év alatt 30 milliárd dollár megtakarítást hozhat. Hasonlóképpen, a világon üzemelő összes gáztüzelésű erőmű egyszázalékos hatékonyságnövekedése 66 milliárd dollár megtakarítással járhat az üzemanyag-felhasználásban. Egy százaléknyi hatékonyságjavulás több mint 63 milliárd dollár megtakarítást eredményezhet globális szinten az egészségügyi ellátásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.