BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Helyre kell állítani a bizalmat

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége megyei szervezetének elnöke, Pordán Zsigmond kérésünkre értékelte a tavalyi évet és szólt az idei tervekről is.

– Mi mindennel foglalkozott a VOSZ illetve annak Komárom-Esztergom megyei szervezete tavaly?

– Először is nem lehet az országot a megyétől különválasztani. Szerintem hazánkban a VOSZ a legnagyobb gazdasági érdekvédelmi szervezet, így meghatározó a véleménye. Megkerülhetetlen a gazdasági szabályozókkal és az adótörvényekkel kapcsolatos kormányzati döntések előkészítésében. A szövetség véleményének kialakításában természetesen a megyei szervezetek is részt vesznek. Komárom-Esztergom megyében az elmúlt évekhez hasonlóan a legfontosabb a cégek helyzetének alakulása volt. Sajnos a 2012-es esztendő gazdasági visszaesést hozott, ez éreztette a hatását a megyei kis- és közepes vállalkozók körében is. Ezt valamennyire kompenzálja majd a 300 milliárd forintos, a munkahelyek védelmét célzó akcióterv.

– A szigorúan vett gazdasági érdekek és a szociális érzékenység nem minden esetben találkozik.

– Ez teljesen igaz, nem is lehet másképp, ugyanakkor persze a társadalmi gondokra is érzékeny a VOSZ. Vegyük például a közelmúltban lezajlott tárgyalásokat a minimálbér lehetséges emelésével kapcsolatban. Nagy viták után elfogadtuk a kormány álláspontját, tehát az 5,2 százalékos emelést, azzal együtt, hogy józan ésszel átgondolva egy recessziós gazdaságban a béreket, azon belül a minimálbért nem lenne szabad emelni.

– Térjünk át egy pozitív témára. Sokszor olvastuk-hallottuk, hogy a Széchenyi Kártya sikertörténet. Igaz ez, és igaz lesz ez 2013-ban is?

– Igen és talán. Utána lehet nézni, a számok nem hazudnak. Egyébként negyedévente tájékoztatjuk tagjainkat a Széchenyi Kártya program lehetőségeiről. A tavalyi évben 293 vállalkozó igényelt megyei szervezetünknél Széchenyi Kártyát, 2,6 milliárd forint értékben. Konkrét segítséget nyújtunk ezzel kapcsolatban a hozzánk fordulónknak, hiszen a VOSZ megyei irodájában teljes körű tájékoztatást kaphatnak az érdeklődők a változásokról, az aktuális feltételekről. Ami nagyon fontos, hogy gyors előszűrést is végzünk, magyarán szakemberünk megmondja, hogy kinek érdemes és kinek nem kiváltania a kártyát. Bár az utóbbi időben azt tapasztaljuk, hogy a Széchenyi Kártya igénylés lelassult. Taglétszámunk 2012-ben is növekedett, jelenleg a rendes tagok száma 246, az úgynevezett szűkített tagok száma (akik csak a Széchenyi Kártyát veszik igénybe) 184 fő.

– Mit tud tenni a VOSZ?

– Sok mindent. Egy példával illusztrálom. Létrehozta a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumát. Sikernek tartjuk például, a nagyjából egybehangzó vélemények alapján, hogy a VOSZ elérte: a 2012-es januári kötelező béremelés miatt 120 milliárd forintos kompenzációt ad a kormány. Nagyrészt a VOSZ-nak köszönhető az is, hogy megmarad az egyéni vállalkózói adó, az eva. A mikró- és makrogazdasági helyzetet folyamatosan értékelni kell, és ennek eredményeként meg kell hozni az újabb döntéseket, javaslatokat.

– Közeledhet egymáshoz az eddiginél jobban a kormány és a cégek véleménye?

– A jelenlegi helyzetben egy határozott talán a válaszom. Kölcsönösen felelősségteljes gondolkodás esetén pedig egy határozott igen. Az utóbbitól különböző okok miatt sajnos még messze vagyunk.

– Mennyire érdeklődőek a vállalkozók a gazdasági jellegű fórumok, rendezvények iránt?

– Ha megfelelően választjuk meg a témát, akkor sokan jönnek el a rendezvényeinkre. Például a Munka Törvénykönyvéről kapcsolatos előadáson pótszékeket is hoztak be a tatabányai Edutus Főiskolán, rendkívül érdekes gondolatokat hallhattunk. Ugyanilyen volt a Széchenyi Kártyával kapcsolatos tájékoztató, amikor a változásokkal, a feltételekkel, a konkrétumokkal kapcsolatos kérdésekre mind-mind válaszokat kaphattak a jelenlévők.

– A VOSZ megyei elnökeként és cégvezetőként mit vár a 2013-as évtől?

– Legyen piac, legyen optimális számban megrendelő, vásárló, fogyasztó! Reméljük, hogy a 2013-as év ebből a szempontból jobb lesz a tavalyinál, végre talán növekedési pályára léphetünk. Ehhez persze elsősorban a magyar gazdaság iránti bizalmat kell helyreállítani. Az átlagosnál jóval nagyobb az ország gazdasági függősége az európai és a világpiac változásaitól, sőt állíthatom, rezdüléseitől is. Még egyszer hangsúlyozom emiatt a bizalom meglétének vagy hiányának meghatározó voltát. Ha ez megvan, mi, vállalkozók, tesszük a dolgunkat. József Attila szavai pontosan ide illenek: „Ez a mi munkánk, és nem is kevés.

A Príma-díjak átadása kiemelt esemény volt és lesz

A VOSZ fontosnak tartja, hogy a gazdasági érdekek védelme mellett nagy hangsúlyt fektessen a szellemi értékek ápolására is – hangsúlyozta Pordán Zsigmond. – Az országos Prima Primissima és a megyei Príma-díjak rendszerén keresztül tavaly több mint 300 millió forinttal támogattuk a kultúra, a tudomány és a sport világának jeles képviselőit. Tavaly immár nyolcadik alkalommal adtuk át a Príma-díjakat a megyében, mintegy 5 millió forinttal „kiegészítve” az erkölcsi elismerést. Az utóbbi nyolc évben az összeg jóval meghaladta a 30 millió forintot. Ugyanilyen fontosnak tartom, hogy az Év Vállalkozója 2012 díjakat is átadtuk tíz cég vezetőjének illetve képviselőjének. Ez „csak” erkölcsi elismerés volt, de a visszajelzések alapján mindenki sokra tartotta, tartja.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.