„Két éven belül szeretnénk megkötni az USA-val a szabadkereskedelmi megállapodást” – ezzel az ambiciózus célkitűzéssel reagált Karel de Gucht, az Európai Bizottság külkereskedelmi ügyekért felelős tagja arra, hogy az amerikai elnök és a brüsszeli testület vezetője közös közleményben jelentették be, hogy megkezdik az EU és az USA közötti szabadkereskedelmi tárgyalások elindításának előkészítését. A tárgyalások Brüsszel reményei szerint még az ír EU-elnökség alatt, vagyis június vége előtt elkezdődhetnek. Addig az Európai Bizottságnak tárgyalási felhatalmazást kell kapnia az uniós miniszteri tanácstól, illetve az USA-ban is le kell folytatni az ilyenkor szükséges eljárást.
Karel de Gucht amerikai tárgyalópartnere, Ron Kirk szintén bízik abban, hogy minél hamarabb megköthető lesz a megállapodás. Szerinte másfél éven belül, vagyis még 2014 ősze előtt, az új Európai Bizottság hivatalba lépése előtt elkészülhet a megállapodás tervezete.
A tárgyalásokon nem a klasszikus téma, a vámok csökkentése kapja majd a fő hangsúlyt, miután a tarifák viszonylag alacsonyak (bizonyos védett szektorok kivételével a legtöbb termék esetében négy százalék körüli a vámszint), hanem a különböző kereskedelmi szabályozások, műszaki előírások harmonizálása. Utóbbiak miatt valójában a cégek akár 20 százalékos vámnak megfelelő teherrel is szembesülhetnek. Karel de Gucht az autóipart említette példaként, amit érzékenyen érintenek az eltérő biztonsági és környezetvédelmi előírások. Utóbbiak miatt a mindkét piacon jelen lévő gyártóknak teljesen más autót kell előállítaniuk, ami komoly pluszköltséget jelent számukra.
A nem vámjellegű kereskedelmi akadályok leépítése várhatóan komoly vitákat eredményez a tárgyalásokon, hiszen mindkét fél azokat gyakran saját piaca védelme érdekében használja, ami különösen igaz a mezőgazdaságra. A napokban többek között az agrárkérdések miatt jutottak holtpontra a Kanada és az EU közötti szabadkereskedelmi tárgyalások.
Az EU és USA közötti megállapodással a világ legnagyobb szabadkereskedelmi térsége jönne létre, miután az unió és az Egyesült Államok együttesen a globális GDP 47 százalékát teszik ki, illetve a világkereskedelem harmadát is lefedik, naponta pedig mintegy kétmilliárd euró értékű termék és szolgáltatás áramlik az Atlanti-óceán két partja között. Brüsszel becslése szerint a megállapodás révén az EU GDP-je évente 0,5 százalékkal bővülhet, míg az amerikai gazdaság 0,4 százalékkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.