Ugyanakkor az amerikai befektetők reformokat sürgetnek a német döntéshozóktól a nemzetközi versenyképesség megőrzése érdekében, többek között az energiaárak emelkedésének megakadlyozását.
A felmérést Németországban megtelepedett 58 olyan amerikai nagyvállalat körében végezték, amelyek éves üzleti forgalmának összege 95 milliárd euró és Németországban több mint 240 ezer főt foglalkoztatnak. "Az amerikai befektetők hisznek abban, hogy 2013 jó év lesz. Továbbra is mély benyomást tesz rájuk Németországnak mint telephelynek belső ereje” – hangoztatta Bernhard Mattes, az Amcham in Germany alelnöke. "Ha minden harmadik vállalat idén növelni akarja a befektetéseit és dolgozói számát, és ha minden három vállalat közül kettő magasabb üzleti forgalomra számit, mint tavaly – ez egyben azt a nagy bizalmat fejezi ki, hogy Németország megmarad rendkivül vonzó telephelynek nemzetközi összehasonlításban” – emelte ki.
Az amerikai befektetők értékelik Németországot, mint telephelyet
Az amerikai elemzés ugyanakkor elismeri, hogy a 2012-es év az üzleti forgalmat és a befektetéseket tekintve valamivel kevésbé volt sikeres a Németországban müködő megkérdezett amerikai vállalatok számára, több cég ugyanis elmaradt a növekedési terveik teljesitésétől. A megkérdezett amerikai cégek 81 százaléka 2012-re növekvő üzleti forgalmat feltételezett, ezek azonban csak az esetek 50 százalékában teljesültek.
"Az amerikai vállalatok 2013-ra vonatkozó derűlátása elüt számos német kutatóintézet óvatos növekedési prognózisától. Ez pedig pozitívan kell, hogy hangoljon bennünket” – mutatott rá Martin C. Wittig, a Roland Berger stratégiai tanácsadó szervezet vezérigazgatója. “A felmérés azt mutatja ugyanis, hogy bár az euróválságot nem küzdötték le teljesen, ez az amerikai befektetőket Németországban kevésbé bizonytalanítja el, mint az előző években. Ők az üzleti tevékenységükre és növekedési lehetőségeik kihasználására fókuszálnak.” Ugyanerre mutatott rá Bernard Mattes, aki szerint pozitív dolog, hogy az amerikai befektetők nem csupán hisznek Németország kedvező fejlődésében, de üzleti terveiket és stratégiájukat is ehhez igazítják. Bíznak benne, hogy bővülhet üzleti tevékenységük Németországban.
A Deutsche Welle globális német tévé "Németorság a babérain nyugszik?” alcím alatt az amerikai dokumentumot ismertetve ugyanakkor rámutatott arra, hogy hosszú távlatban a perspektíva a jelek szerint nem tűnik rózsásnak. Az amerikai befektetők ugyanis nyilvánvalóan aggódnak amiatt, hogy Európa legnagyobb gazdaságában széles körben "önelégültség" tapasztalható. Ez tükröződik abből a számos beszélgetésből, amelyeket az Amcham in Germany nevében közreműködő Roland Berger tanácsadó cég folytatott egyénileg több amerikai vállalkozással. “Az amerikai befektetők azt mondják, hogy Németország valóban sikeres, de kissé lepihent pillanatnyilag” – hangoztatta Klaus Fuest, a tanácsadó szervezet szakértője. Azzal érvelt, hogy Németország jól bírta a válságot és azt lehet mondani, hogy a válság nyertese. Fuest szerint Németország erős ipari bázissal rendelkezik és az exportban világbajnok. ”Ez valóban csodálatos dolog, de jelenleg (émetország alig van mozgásban, és olyan csapda felé tartunk, amelybe az 1990-es évek végén belezuhantunk” – fejtegette, vélhetően a megvalósításra várt reformokra gondolva.
A Deutsche Welle az amerikai dokumentumból kiemelte, hogy az amerikai válaszadók 85 százaléka úgy gondolja, Németországra nagy nyomás nehezedik bizonyos reformok érdekében, azért, hogy lépést tartson a versenytársaival. Bernhard Mattes szerint a német államnak és gazdaságnak tovább kell fejlődnie. Persze lehetetlen dolog ma elkezdeni a reformokat és holnap azokat már be is fejezni. Ehelyett reformfolyamatra van szükség. A megkérdezett amerikai nagyvállalatok igényei listáján kiemelt helyen szerepel többek között az iskolai oktatás korszerűsítése, javitása, centralizáltabb oktatási rendszerben. Ugyanis a középiskola elvégzése után számos fiatal nincs felkészülve a szakmai képzésre és munkára. Ráadásul a képzési idő olyan hosszú, hogy amikorra munkába állnak, gyakran elfelejtik, amit a képzés elején tanultak. Az amerikai befektetők továbbá bíráltak a németországi bürokrácia magas fogát, s hangot adtak annak a kívánságuknak is, hogy a jelenleginél több szakképzett külföldi dolgozót engedjenek be Németországba az e téren jelentkező már ma is érzékelhető hiány enyhítésére.
A drága energia aggasztja az ameriakat
Ám ami különösen érdekes és feltűnő: az amerikai befektetőket a németországi energiaárak emelkedése is aggasztja. Mattes szerint egyes energiaintenzív amerikai cégek már is újragondolják azt, hogy Németország megfelelő telephely-e számukra. “Olyan jelek mutatkoznak, hogy amerikai vállalatok egyre kevésbé hajlandók újabb befektetéseket megvalósítani Németországban, és azon gondolkodnak, hogy máshová menjenek-e” – hangoztatta Mattes. “Ez pedig veszélyes fejlemény és tenni kell valamit ez ellen.” Mattes hozzátette, hogy amerikai szemszögből nézve Németország csak az egyik része az amerikai cégek részére számba jöhető európai telephelyeknek. A nemzeti határok nem érdeklik őket, amikor arról van szó, hogy mely országot válasszanak ki befektetésre, legyen az Németország, Franciaország vagy bármely más európai állam.
Erre nemcsak a mostani elemzés mutat rá, hanem az Amcham in Germany által a múlt hét végén nyilvánosságra hozott másik dokumentum is, amely arra hívta fel a német politikai döntéshozók figyelmét, hogy az amerikai cégek aggodalommal figyelik a Németországban kiakakult vitát az áramárak alakulásáról. El el kell kerülni az energiaköltségek további drágulását – mutat rá e dokumentum -, mert az különben veszteséget okozna a Németországban működő amerikai vállalatok számára a tervezési és befektetési biztonság tekintetében, és egyben veszélyeztetné Németorszának mint ipari telephelynek a nemzetközi versenyképességét. A Német Szövetségi Köztársaságnak koherens és megbizható keretfeltételre van szüksége a klima- és energiapolitikában, s az áram és energiaköltségek alakulását ellenőrzés pedig alatt kell tartani. A törvényhozói intézkedéseknek pedig kevésbé a küszöbönálló parlamenti választásokra kellene tekintettel lenniük, mint inkább a tartós politikára – áll az Amcham in Germany elemzésében.
Az amerikai kamarai dokumentum különben elismeri, hogy Németországot számos nemzetközi befektető különösen azért becsüli sokra, mert az országban a gazdaság és a politika megbízható és folyamatos keretfeltételekkel rendelkezik. Ezen okból kifolyólag számos vállalat még magasabb bérköltségszintet is kész figyelembe venni. Ám mindezért Németország semmilyen körülmények között nem engedheti meg magának, hogy megkérdőjeleződjék a nemzetközi vállalatok számára ezen óriásian fontos bizalmi aspektus, és hosszú távra elbizonytalanítsák őket. Középtávon ugyanis ez oda vezethetne, hogy a nemzetközi befektetők a befektetéseiket más országokba helyezik át – áll az Amcham in Germany figyelmeztetésében.
Az amerikai kamarai dokumentum kiemeli: Németország jóléte az erős ipari és technológiai innováció erején alapul. Az ipar csaknem 90 százalékban az exportot szolgálja, ám környezetileg elviselhető és biztonságos energiaellátásra van ráutalva. Az energiahatékonyság folyamatos javítása azért szükséges, mert a német iparnak sok energiára van szüksége, ezért az energia a vállalatok számára jelentős költség- és versenytényező marad. Az Amcham in Germany elemzése - burkoltan tanulságként - a német döntéshozók figyelmébe ajánlja: az Egyesült Államokban tapasztalható energiakonjunktúra azt mutatja, hogy az alacsony energiaárak révén az amerikai ipar új munkahelyeket képes teremteni, és összességében versenyelőnyökhöz jut.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.