A KSH korábban arról tájékoztatott, hogy az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásában figyelembe vett módszertan szerint 2,0 százalék, míg az uniós ESA-módszertan szerint 2,1 százalék volt 2012-ben az államháztartás hiánya.
„Ez alapján evidens, hogy ki kell kerülnünk a túlzottdeficit-eljárás alól” – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza.
„Olyan alacsony a bázis, hogy akkorát nem romolhat az egyenleg, hogy a 3 százalékos hiányt elérjük idén” – vélekedett a TakarékBank vezető közgazdásza.
Szerinte az adatok alapján Brüsszelnek is csökkenteni kell az idei hiány-előrejelzését. Korábban 2,4 százalékra jósolta a tavalyi deficitet Brüsszel, így a technikai kivetítést 0,6 százalékponttal lejjebb kell hoznia az Európai Bizottságnak – hangsúlyozta Suppan Gergely.
Mivel az idei évre 3,4 százalékos deficitet jósolt legutóbb Brüsszel, így az új előrejelzés 3 százalék alatti deficitet mutathat.
Az állampapírok hozamszintje is 200-250 bázisponttal csökkent azóta, hogy az idei költségvetést megtervezte a kormány, ami szintén az alacsonyabb hiány irányába mutat – vélte az elemző.
Kiemelte, hogy sokak szerint az alacsony infláció kockázatot jelnet, de szerinte az alacsonyabb ütemű pénzromlás segíthet a fogyasztás beindulásában.
Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosa korábban azt mondta, hogy Magyarország közel jár ahhoz, hogy kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól.
Ki kell kerülnünk az eljárás alól
„Az Eurostat hétfőn tette közzé az Európai Unió tagállamainak 2012-es hiány- és államadósság adatairól szóló első jelentését és a nemzetközi szervezet közlése szerint a Magyarország GDP-arányos költségvetési hiánya - Finnországéval holtversenyben - a hetedik legjobb az unióban, messze felülmúlva az Európai Unió átlagát” – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A közlemény szerint „a kormány rengeteget tett azért, hogy fenntartható módon csökkentse az adósságát és rendbe tegye Magyarország költségvetését”.
„A kormány elkötelezett az államadósság csökkentése érdekében és ezt alátámasztják a most publikált nemzetközi adatok is, mivel, Magyarország azon hat tagállam egyike, ahol csökkent az adósság ráta, míg a másik 21 államban emelkedett” – olvasható az NGM közleményében.
Az NGM szerint a megjelent adat egy újabb megerősítés arra vonatkozóan, hogy a számok alapján Magyarországnak ki kell kerülnie a túlzottdeficit-eljárás alól.
Az Eurostat közlése szerint a legmagasabb GDP-arányos hiány Spanyolországban (10,6 százalék) és Görögországban (10,0) volt, míg a legalacsonyabb Észtországban (0,3 százalék) és Svédországban (0,5 százalék). Az adósság a legmagasabb Görögországban (156,9 százalék) és Olaszországban (127,0 százalék), míg a legalacsonyabb Észtországban (10,1 százalék) és Bulgáriában (18,5 százalék) volt.
A magyar államadósság így a GDP 79,2 százalékán állt 2012 végén, alacsonyabb szinten az egy évvel korábbi 81,4 százaléknál. Az unió egészében 85,3 százalékon állt tavaly a GDP-arányos adósságmutató, magasabban a 2011. év végi 82,5 százaléknál.
Miért alacsonyabb a hiány?
A tavalyi mobilfrekvencia-tender bevételeinek eltérő elszámolásából adódóan 35 milliárd forinttal alacsonyabb volt 2012-ben az államháztartási hiány, és ezért csökkent a korábban közölt 2,0 százalékról 1,9 százalékra a 2012. évi GDP-arányos hiányszám - közölte a Központi Statisztikai Hivatal hétfőn.
A KSH arról tájékoztatott, hogy a 2009-2011-re vonatkozó adatok megegyeznek a korábbi, március 29-ei közleménnyel, a 2012. évi kormányzati hiány az Eurostattal való konzultáció nyomán 35 milliárd forinttal kisebb lett. A 2013-as várható adatokat aktualizálta a Nemzetgazdasági Minisztérium - tette hozzá a hivatal.
A KSH által hétfőn ismertetett frissített uniós deficitjelentés szerint 2013-ban 29 482 milliárd forintos GDP mellett 796 milliárd forintos államháztartási hiány várható. Ez megfelel a kormány konvergenciaprogramjában az elmúlt héten ismertetett 2,7 százalékos idei hiánycélnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.