pánik Belföldi kormányellenes csoport vagy radikális iszlamisták lehetnek a merénylők – Három halott, 150 sebesült
„Az Egyesült Államok ki fogja deríteni, hogy ki és miért hajtotta végre a bostoni robbantásokat, és felelősségre fogja vonni a tetteseket" – hangoztatta Barack Obama amerikai elnök a bostoni merénylet után. Barack Obama közölte, nem tudják, hogy kik és miért követték el a robbantásokat. A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint terrortámadás történt Bostonban.
A városban hétfőn két, szinte azonos idejű robbanás történt a maraton helyszínén, a cél közelében. Tűz ütött ki a JFK Könyvtárában is, de cáfolták azt, hogy az esetek között összefüggés lehet. További két házi készítésű robbanószerkezetet találtak és hatástalanítottak.
A robbantásoknak 3 halottja van, akik közül az egyik egy 8 éves gyermek, aki édesapját várta a célban. Legalább 150-en megsebesültek, közülük legalább 17-en válságos, 25-en pedig súlyos állapotban vannak, legalább tíz embernek amputálták a végtagjait. A detonációkat kukákba rejtett, házilag készített pokolgépekkel hajtották végre, amelyekbe csapácsgolyókat is tettek.
A maratonon négy magyar is részt vett, de magyar sérültekről nincs tudomás.
Az először 1897-ben megrendezett bostoni maraton a világ egyik leghíresebb futóversenye, amelyen idén mintegy 27 ezer amatőr és profi versenyző vett részt félmillió néző előtt. A futamot hagyományosan mindig április harmadik hétfőjén, a hazafiak napján tartják.
A rendőrség és a titkosszolgálatok szerint vagy egy belföldi kormányellenes csoport vagy radikális iszlamisták lehetnek a háttérben. Ezen a héten van két korábbi nagyobb merénylet évfordulója is: az 1993-as wacói ostromé és az 1995-ös oklahomai robbantásé. Az előbbi esetnek mintegy 80, az utóbbinak 170 áldozata volt. Április 15. az Egyesült Államokban az adóbevallás határideje, és az adófizetési kötelezettséget több szélsőséges csoport is ellenzi. A pakisztáni tálibok közölték, hogy nincs közük a bostoni robbantáshoz. Az Egyesült Államokban ez volt az első tömeges merénylet 2001. szeptember 11. óta.
A robbantások után a tegnap elsőként nyitó távol-keleti országok közül Japánban a részvényindexek 2 százalékkal estek, de Dél-Koreában és Ausztráliában is csökkenést regisztráltak. Az Egyesült Államokban mind a három fő részvényindex alacsonyabb kurzuson zárt. A Dow Jones index 1,8 százalékkal, a Standard and Poor's 2,3 százalékkal, a Nasdaq pedig 2,4 százalékkal esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.