Meglepő ötlet ez az MTI elemzése szerint, hiszen ezek az értékpapírok - eszközzel, azaz követeléssel fedezett értékpapírok (ABS) -, főleg egyik fajtájuk, az adósságfedezetű kötelezettségek (CDO) voltak azok, amelyek 2008-ban ráomlottak a világ pénzügyi rendszerére, és maguk alá temették a világgazdaságot az okozott tőke- és bizalomvesztéssel és a rá következő hitelhiánnyal. Ám kézenfekvő is, hiszen ezek az értékpapírok, amíg működhettek, kétségkívül segítették és felpörgették a lakosság- és a vállalathitelezést, csökkentve a kockázatot és a kamatfelárakat, következésképp a kamatokat.
Csakúgy, ahogyan a mezőgazdaságnak is csak négy ellensége van - a tavasz, a nyár, az ősz, meg a tél -, akképp a hitelezésnek is csak két akadálya van: ha magas a kamat, vagy ha alacsony. Ha magas, akkor drága a hitel, ha alacsony, akkor meg a bank nem keres, és ez válik akadállyá. Bonyolítja a helyzetet, ha még költségvetési hiánnyal súlyosbított gazdasági válság is van, amiként most az euróövezetben. A lakosságnak nincs pénze, nem vesz föl jelzáloghitelt, fogyasztása alig nő, ezért gyengül a vállalatok profitja, lassulnak, csökkennek beruházásaik. Mire lehetne hát hitelezni, és ki merne hitelt fölvenni? Ennek ellenére a hitel drága, mert a válság óta a lakossági és a vállalati hitelek kamatának referenciaszintje, "benchmarkja" rég nem az EKB alapkamata, hanem a megnövekedett államadósság vonzereje. Az állampapírok vagy azért szívják el a pénzt a hitelpiacról, mert menedékhellyé váltak - amilyen a német állampapír -, vagy azért, mert nagy a hozamuk, például az olasz vagy a spanyol állampapíré. Ha az állam 4-5 százalék hozamot ígér, akkor a még kockázatosabb vállalat aligha kaphat 10-12 százaléknál olcsóbban hitelt. Közben, a hitelválság miatt megszigorított tőkemegfelelési mutatókat teljesítendő, a bankok maguk is kénytelenek tőkét bevonni a piacról mások elől.
Így aztán hiába csökkenti az EKB újabb rekord alacsony szintre az alapkamatát, hiába dönti a kereskedelmi bankokba a refinanszírozó hiteleit nulla közeli kamatra, a gazdaságnak mégsem jut hitel. A pénzbőségnek egyelőre egy haszonélvezője van: a részvény- és kisebb mértékben az árutőzsde, ahová a pénz jobb híján áramlik, rekord szintekre emelve a tőzsdemutatókat a gazdasági válság kellős közepén. Valami viszont hiányzik a rendszerből, ami közvetítené az alapkamat és a több pénzügy-politikai enyhítés, a tőkepiaci likviditásbőség üzenetét a hitelpiacra, végül is a reálgazdaságba.
Az elsődleges követeléssel - például a magánszemélyeknek vagy a termelő, szolgáltató cégeknek adott hitelekkel - fedezett értékpapírok sok nehézséget áthidalhatnak, jó időkben, rossz időkben egyaránt. Ha alacsony a kamat, segítenek növelni a hitelforgalmat az adósok körének bővítésével - így a hitelezők az alacsony kamat ellenére több pénzt kereshetnek a széria növelésével -, ha magas a kamat, akkor meg az elsődleges adósok számára szabott kamatok leszorításában segédkeznek.
Hogyan? A hitelezők a kiadott elsődleges hiteleket "poolba" - csomagba - gyűjtik, és az egésznek a fedezetével értékpapírt, például CDO-t bocsátanak ki. Így visszakapják a csomag teljes értékét, amelyet azonnal megint kikölcsönözhetnek, így nő és gyorsul a széria. Ők viszont a megállapodás szerint csak annyival tartoznak a nekik hitelező CDO-vevőknek, amennyi az elsődleges adósoktól befolyik, illetve behajtható. Ami kár keletkezik, az ettől fogva a CDO-hitelezőké.
A találmány lényege egyszerűsítve: a CDO-kat szeletekre osztják és rangsorolják. A legmagasabba rangú szelet a legnagyobb. Ezek tulajdonosai teljes kielégítésre számíthatnak, mintha a bankba tették volna a pénzüket. Cserébe kisebb kamatot kapnak, mint az alapcsomag átlagkamata, de ez is magasabb, mint a bankbetétek kamata. A többi, csökkenő rangú szeletek kisebbek, növekvő kamattal, de minden hátrébb sorolt szelet tulajdonosa csak annyi kielégítésre számíthat, amennyi pénz a rangban fölötte állók kielégítése után marad. A sor végén lévő szelet ígért kamata akár az elsődleges csomag átlagkamatának a sokszorosa is lehet - ennek ez a vonzereje -, de előfordulhat, hogy egy fillér sem marad rá. Ezek tulajdonosai szerencsejátékot játszanak: az elsődleges adósok egy kis hányadának nem fizetése mindig bizonyos, de a hiány pontos mértéke sohasem jósolható meg. Ám ők épp ezt az előre ismert kockázatot vették meg, és ha nem nyertek a lottón, nincs hol panaszkodniuk.
Ez a módszer leveszi a kockázatot az elsődleges hitelező válláról, szétosztja más befektetők között. Így növelhető, sőt, egyre rosszabb minőségű elsődleges adósokra is kiterjeszthető a hitelezés, miközben a kisebb elsődleges kockázat miatt csökkenhet a központi banki alapkamathoz viszonyított kamatrés - végeredményben az elsődleges adósok által fizetendő kamat - ahhoz képest, mintha az elsődleges hitelezők csak a központi banktól vagy a bankközi piacról refinanszíroznák a kinnlevőségüket.
Pontosan ez történt az Egyesült Államokban a múlt évtizedben. Baj csak akkor van - márpedig volt -, amikor az elsődleges adósok nem fizetése már akkora, hogy az beleharap a magasabb rangú CDO-szeletek tulajdonosainak pénzébe is. Ekkor kezdődik a pánikszerű menekülés, és jön az összeomlás. Európában tehát a CDO-módszer újrafeltalálása és terjesztése attól függ, mennyire sikerül szabályozással körülvenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.