Az idei inváziót a csapadékos tavasz és az áradások okozzák. Az ország egész területén sok a szúnyog, különösen az árterek környékén és vízpartokon, de már a városokban is. Elég egy pici tócsa, meleg idő és egy pár centis vízfelületen szaporodó szúnyogcsalád, két nap alatt, öt kilométeres élőhelyet is képes belakni. A legnagyobb bosszúságot Szeged és a Balaton környékén kell elviselni az embereknek.
„Este hat óra körül egy kerthelységben próbáltunk sörözni tegnap este, de kibírhatatlan volt. – mondta Varga Tamás, szegedi egyetemista. – Húsz perc után kettőnkön ötven csípést számoltunk össce.
Sálinger Kenyeres Tamás, a szúnyogirtást irányító szakértői csoport vezetője azt mondta: a Balatonnál is több mint száz csípést mértek óránként, pedig már 30-40-nél el szokták rendelni a légi permetezést. A szeles időjárás miatt viszont, csak a héten tudták megkezdeni a gyérítést. Három repülő járta be a tó környékét. Ez után megvizsgálják a szúnyogirtás hatékonyságát. Több helyen, szén-dioxid mérőcsapdával mérik. A szúnyogszámot az irtás előtt és után is meghatározzák, hogy lássák az eredményt, általában a szúnyogok nyolcvan százaléka pusztul el.
„Óránként húsz csípés, az a határ, amit még el tud viselni az ember – mondta Sálinger Kenyeres Tamás. – efelett, már védekezéssel is kellemetlen és veszélyes, de nemcsak az emberre, hanem a háziállatokra is. Ezeknek a gyérítésenek körülbelül két hétig van eredménye. Kétheti gyakorisággal azonban csak kevés helyen tudják kifizetni a beavatkozást. Idén, a turisztikai területeken, igen. Kétszer annyi pénz - 300 millió forint - van rá, mint tavaly. Ez elégséges, de ahhoz, hogy a biológiai, szárazföldi gyérítés tökéletesebb legyen, kétszer ekkora forrás kellene.”
A biológiai kezelés – a fejlettebb országokban ebből sokkal több van - hatékonyabb, de drágább és munkaigényesebb is. Lényege, hogy a lárvatenyésző helyek feltérképezésével, közvetlenül permeteznek egy speciális baktériummal. Ez kapcsolatba lép a csípős szúnyogok lárváinak emésztőenzimjével és ott méreganyagot termel. Ez elpusztítja a lárva bélhámját, amitől a szúnyog táplálkozásra képtelenné válik és elpusztul.
Magyarországon a legtöbb helyen kémiai módszerrel, azaz vegyszerrel és helikopterről ritkítják a szúnyogot. Ez a módszer viszonylag olcsó: 1200-2000 forintba kerül hektáronként.
Reisinger Mátyás, a Magyar Egészségügyi Gázmesterek Egyesületének elnöke szerint idén jóval több szúnyog várható, mint tavaly vagy tavalyelőtt, mivel lényegesen nagyobb vízfelületek vannak az országban, mint az előző száraz években. A gyérítésről az önkormányzatoknak, idegenforgalmi területeken pedig az állam segítségével a településeknek kell fizetni a permetezés költségeit. Sajnos a tapasztalat az, hogy egyre kevesebb pénze van erre az önkormányzatoknak.
A szúnyogféléknek több mint háromezer fajuk van, de hazánkban csak 48 szúnyogfaj él és ezek közül sem mindegyik csíp embert, több fajtájuk csak a madarakat szereti. Hímjei teljesen ártalmatlanok, növényi nedvekkel táplálkoznak és csak 7-10 napig élnek. A nőstényszúnyogok 4-8 hétig tartó életük jelentős részében szintén növényi nedveket fogyasztanak, de a peterakáshoz, emlősök vérét kell szívniuk. Szaglásuk és hőérzékelésük rendkívül kifinomult. A testből kisugárzódó hő, valamint a kilélegzett szén-dioxid alapján akár már negyven méterről is megtalálják az embert. A nőstény szúnyogok szúró szájszervükkel hatolnak a bőrbe. Az immunrendszer ilyenkor felismeri a szervezetbe jutott szúnyognyálban lévő idegen fehérjéket, és ettől viszkető reakció jön létre. Ennek lényege az idegen fehérje mielőbbi kiiktatása. A pici duzzanat, gyulladás és viszketés, a hisztamintól keletkezik, ami elősegíti az erek tágulását és a fehérvérsejtek megjelenését a csípés területén.
Békési Ildikó gyermekorvos azt mondta: gyerekek esetében erre a fehérjére gyakrabban előfordul allergiás reakció, mint a felnőtteknél Ha fertőzött a szúnyog, az is okozhat nagyobb duzzanatokat, ahogy szúnyogirtás után is többen jelentkeznek ilyen tünetekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.