Az Egyesült Államokkal és Európával szemben már a közeljövőben a jelentősebb feltörekvő gazdaságokat tömörítő, úgynevezett BRIC országok – Brazília, Oroszország, India és Kína – jelentik majd a gyógyszerpiac legnagyobb felvevő piacát – közölte nemrég egy egészség-gazdaságtani konferencián Bodrogi József. Az ismert egészségügyi közgazdász ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy ezekben az államokban döntően nem köz-, hanem magánfinanszírozással növekszik a piac: Indiában a gyógyszerek több mint 70, Brazíliában pedig 53 százalékát saját zsebükből fizetik a betegek.
Az előrejelzések szerint a gyógyszerforgalom tekintetében a legjelentősebb gyógyszerfelhasználó államok rangsorát ugyan 2016-ban is várhatóan az Egyesült Államok vezeti majd, Kína és Brazília azonban megelőzi majd Németországot. A legnagyobb húsz gyógyszerforgalmat bonyolító ország között csak öt európai állam lesz majd: Németország, Franciaország, Olaszország, Nagy-Britannia és Spanyolország. A várható forgalmi változások miatt az értékesítési és a gyártási kapacitás is várhatóan a BRIC-országokba helyeződik át.
Magyarországgal kapcsolatban a szakértő úgy vélte: mindenképpen ésszerűsíteni és egyszerűsíteni kellene Európa legbonyolultabb gyógyszerár-támogatási rendszerét. Különösen, hogy az egészségügyi és ezen belül a gyógyszerkiadások az elkövetkezendő két évben várhatóan a jelenlegi szinten maradnak.
Bodrogi József arról is beszélt, hogy a gyógyszercégek jelenleg világszerte 3119 gyógyszer fejlesztésén dolgoznak. Szükség is van a fejlesztésekre, ugyanis az elmúlt két esztendőben rengeteg orvosság szabadalmi védettsége járt el, ezek összértéke eléri a 60 milliárd dollárt, s akad köztük olyan készítmény, amely egymaga 12 milliárdos forgalmat jelentett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.