A pedagógusi életpálya és a béremelés már az idei tanévkezdéskor kiterjed majd a köznevelési intézményekben pedagógus munkakörben foglalkoztatott valamennyi munkavállalóra – döntött tegnap rendkívüli ülésén a parlament. Egyúttal megszűnnek a többlettanítással járó óradíjak. A módosítás költségvetési többletigénye idén 32,5 milliárd, jövőre 152,9 milliárd, 2016 januárjáig 200,6 milliárdot jelentenek majd a további emelések a büdzsének.
A 2011-ben tervezett bér 60 százalékát kapják most az érintettek, ami átlagosan 34 százalékos bérnövekedést jelent. Főiskolai végzettség esetén a bérek 154 644 és 293 824 forint közöttiek lesznek, míg egyetemi diplomával az alsó határ 169 442, a felső pedig 321 940 forint.
Pokorni Zoltán módosítókat nyújtott be (párttársai és az ellenzék körében is megtették), hogy ne legyen pár ezer pedagógus esetében sem kisebb a jövedelem (bár az ellenzék szerint a túlóradíj, a cafeteria megszűntetése és más okok miatt jóval többen keresnek majd kevesebbet), mint a béremelés után, de ezt később a kormány kérésre visszavonta, pedig a Fidesz és az ellenzék is támogatta. A fideszes politikus azt is sikertelenül kezdeményezte, hogy kerüljön vissza a többszakos pótlék a jogszabályba.
A Fidesz frakcióülésén felmerült az igény törvényi biztosítékra annak érdekében, hogy az intézményvezetők bére se csökkenjen. Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkár szerint számos igazgató igen magas, akár 800 ezer forint feletti jövedelemmel rendelkezett. Ezt a mostani béremelésen keresztül nem tudják „bevállalni”, mert ilyen garanciákra nincs pénz, ám egyedi vizsgálat alapján minden jogos kompenzációt megad számukra a kormányzat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.