BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az államtitkárság nem pótolhatja ki a paralimpikonok pénzügyi hiányát

Nem pótolhatja ki a sportért felelős államtitkárság a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) költségvetésében lévő hiányt, mivel a forrásokat már korábban átutalták a MOB-nak. Az MPB vezetője, Garami Zsolt nemrég azt nyilatkozta lapunknak: ígéretet kaptak az államtitkársággal, hogy egy adminisztratív hiba miatt a mintegy 54 millió forintra rúgó működési hiánnyal küzdő szervezetük novemberben pénzt kaphat a fel nem használt keretekből. Ma a parlamentben vita alakult ki, hogy melyik kormányzat alatt támogatták jobban a paralimpiai sportolókat. Jövőre nő a büdzsében a fogyatékosok sportjára szánt pénz, de ezt az MSZP például kevesli a stadionépítések költségeihez képest.

„Az államtitkárságnak nem áll módjában pótolni a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) költségvetésében lévő hiányt" – közölte lapunkkal a sportért felelős államtitkárság. Nemrég az MPB elnöke lapunknak azt mondta: ígéretet kapott arra, hogy az államtitkárság az év vége felé az eddig fel nem használt összegekből támogatást ad. Gömöri Zsolt közölte, hogy mintegy 54 milliós hiánnyal küzdenek, mivel egy adminisztratív hiba miatt nem tervezték be az idei költségvetésbe a paralimpiai sportolók speciális világjátékokkal kapcsolatos költségeit (ez történt szerinte a jövő évi téli olimpia és paralimpia idei évi költségeivel is), amelynek mértéke tavaly 74 millió forint volt. Az MPB elnöke úgy vélte, hogy 30-40 milliót kaphatnak, s így a feladatok átcsoportosításával, megszorításokkal át tudják vészelni a következő hónapokat. Le kellett mondani a következő időszakra bizonyos sportegészségügyi, doppingellenes tevékenységekről, sporttudományi fejlesztésekről, s egyes pályázatokról is. Gondok adódtak bizonyos versenyeken való részvétellel is. Veszélybe került például a hongkongi vívó világkupán a részvétel, pedig ott dől el Osváth Richárd és Krajnyák Zsuzsa világranglista elsősége. Az asztalitenisz Eb-n a szakszövetség segítette a paralimpiai sportolók részvételét.

A sportállamtitkárság közölte: tudomásuk van az MPB finanszírozási problémáiról, amelyek megoldása érdekében egyeztetést kezdeményeztek. Megvizsgálják, milyen szerepet vállalhatnak ennek megoldásába, de a költségvetési támogatás felosztásának a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) általi módosítása miatt keletkezett hiányt nem tudják pótolni, mivel ezt a forrást teljesen átadták a MOB-nak.
Jelezték, hogy az idén 280 millióval támogatták fogyatékos sportolókat, mely összeg tartalmazza egy kormányrendelet által nyújtott 50 millió forintos támogatást a Magyar Paralimpiai Bizottság 2013. évi szakmai többletfeladatainak támogatásához. Ez tartalmaz egy 50 milliós rendkívüli támogatást. Tavaly erre a célra egy 230 millió keret állt rendelkezésre. A sportért felelős államtitkárság azt is közölte, hogy szintén a Magyar Olimpiai Bizottság részére került átadásra a „Versenysport és olimpiai felkészülés szakmai támogatása” eredeti előirányzaton lévő 2.344,9 millió forint, mely felosztásáról szintén a MOB dönt. Ennek az előirányzatnak a terhére biztosítják többek között a paralimpiai felkészülés szakmai feladatainak támogatását is.

Az említetteken felül a kormány a MOB által kiemelt sportágak 2013. évi sportfejlesztési elképzeléseinek támogatásáról, továbbá a 2014 - 2020. évre vonatkozó sportágfejlesztési igények bemutatásáról szóló kormányhatározatában döntött a kiemelt sportágak fogyatékosok sportjával összefüggő feladatok közel 140 millió forinttal történő támogatásáról a 2013. január 1. és 2014. június 30-ig tartó időszakra vonatkozóan.

Az MPB elnöke Gömöri Zsolt szerint egyébként az idei finanszírozási gondok jövőre „kisimulhatnak" mivel a jövő évi büdzsé tervezet szerint 230-ról 327 millióra tervezik növelni a fogyatékos sportolók támogatását. A sportági szakszövetségeknek is több támogatás jut, s újra támogathatják a speciális világjátékokat egy 70-80 millió forintos kerettel.

A sportért felelős államtitkár ma a parlamentben a látássérültek világnapja kapcsán azt emelte ki, hogy Magyarországon jelenleg 450-500 ezer fogyatékkal élő van. Simicskó István elmondta, hogy közülük négy-ötezer sportol aktívan, a sport pedig kiváló eszköz a társadalmi beilleszkedésben, óriási segítséget jelent a teljes értékű élethez. Szerinte a jelenlegi kormánynak kellett rendbe tennie a fogyatékkal élő, kiemelkedő eredményt elérő sportolók finanszírozását.

Az MSZP-s Varga László szerint viszont  a paralimpiai érmek megfelelő anyagi jutalmazása az előző kormányhoz kötődik, amikor is többek között hatékonyan vontak be civil forrásokat is a támogatási rendszerbe, ami viszont eltűnt. Azt is sérelmezte, hogy mindössze 100 millióval akarják növelni jövőre a fogyatékkal élők sporttámogatását a jövő évi költségvetés tervezetében. Ezt ő nagyon kevésnek tartotta a stadionokra menő tízmilliárdokhoz képest és mindössze hatoda annak, amit a felcsúti kisvasútra költenének.

Ékes József viszont azt hangoztatta, hogy a fogyatékkal élők sportja az elmúlt időszakban kapta csak meg azt a szükséges támogatást, mely alapján biztosítani tudják a világversenyeken való részvételt. A fideszes országgyűlési képviselő saját családi élményire is hivatkozott, mivel felesége transzplantált sportoló. Ékes szerint korábban könyörögni kellett, hogy a fogyatékos sportolók megkapják a megfelelő támogatást.

Az LMP frakcióvezetője azt sérelmezte, hogy 2008 óta jelentősen nyílik az olló az év sportolója és az év paralimpiai sportolójának díjazása között. Schiffer András szerint a sportnak fontos társadalmi funkciója van, nemcsak a fogyatékosok, hanem a szegény gyermekek társadalomba való integrálását is segíti. Úgy vélte, hogy a kormány sportpolitikája a látványról, a látványberuházásokról szól.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.