Az elnök John Boehnernek, az amerikai képviselőház republikánus elnökének arra a kijelentésére reagált, miszerint a Washingtonban kialakult helyzet "nem egy átkozott játék". Boehner ezzel maga is válaszolt demokrata vezetők azon vélekedésére, hogy a krízishelyzetből győztesen fognak kikerülni.
"Itt nincs győzelem. Senki sem győzhet" - jelentette ki az ingujjra vetkőzött Obama a Taylor Gourmet szendvicsezőben, ahová Joe Biden alelnök is elkísérte. Egybehangzó sajtójelentések az elnök nép közé ereszkedésének célja a kárelhárítás volt, mert egy névtelenséget kérő kormányzati tisztségviselő a The Wall Street Journal című napilap pénteki számának is győzelmi nyilatkozatot adott.
"Nem igazán számít nekünk, hogy meddig tart a lezárás. Mert ami számít, az a végeredmény" - mondta a lapnak az ellentáborban közfelháborodást kiváltva a demokrata illetékes. A nyilatkozatot a kormányzati kommunikáció cáfolta.
Az elnök méltatta, hogy a szendvicsező 10 százalék kedvezményt nyújt a kényszerszabadságra küldött kormányzati alkalmazottaknak, s egyúttal úgy vélekedett, hogy az egész patthelyzetnek "már ma vége lehetne", ha Boehner erről szavaztatná meg a (republikánus többségű) képviselőházat. "Boldogan tárgyalnék a republikánusokkal és Boehner házelnökkel, de nem tehetek ilyet, ha fegyvert tartanak az amerikaiak fejéhez" - mondta Barack Obama a képviselőház elnökének a nap folyamán felvetett újabb tárgyalási javaslatára válaszolva.
A képletes kifejezéssel az elnök arra uralt, hogy meglátása szerint a republikánusok zsarolják az amerikai társadalmat azzal, hogy az átmeneti költségvetés megszavazásának feltételéül az egészségügyi reform pénzügyi forrásinak megvonását támasztották.
Az elnök a jelentések szerint pulykás, provolone sajtos szendvicset evett, meg a személyzettől ajándékba kapott makadámdiós süteményt.
Pénteken nemcsak a demokraták, hanem a republikánusok is használták a győzelem kifejezést. Ezt tette Mitch McConnell, a szenátusi republikánus kisebbség vezetője és Rand Paul, a feltehetően elnökjelölti ambíciókat tápláló kentuckyi szenátor is, akik bizalmas eszmecserét folytattak a WPSD 6 tévécsatorna bekapcsolva hagyott kamerája előtt.
A beszélgetés során, amely bepillantást engedett a republikánus kommunikációs stratégiába, Paul arról beszélt McConnellnek, hogy az ellenzéki párt nyerhet azzal, ha folyamatosan a tárgyalási készségét hangoztatja az egészségügyi törvénnyel kapcsolatban, miközben a demokraták elzárkóznak ettől. A szenátusi frakcióvezető arról számolt be párttársának, hogy éppen egy kétpárti egyeztetésről tért vissza, ahol kiderült, hogy a kormánypárti képviselők négyszemközt is ugyanazt az álláspontot képviselik, mint a nyilvánosság előtt.
A CBS News pénteken nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 72 százaléka nem ért egyet azzal, hogy az egészségügyi törvénnyel kapcsolatos nézeteltérések miatt meg kell bénítani a szövetségi kormány munkáját, és a túlnyomó többség kompromisszumot szeretne. A válságért a megkérdezettek 44 százaléka a republikánusokat, 35 százaléka pedig Obama elnököt és a republikánusokat okolta.
A 17 évvel ezelőtti kormányzati leállás idején a kormányzat szerepének megítélése kedvezőbb volt. Akkor 51 százalék hibáztatta a republikánusokat és csak 28 százalék Bill Clinton elnököt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.