Új történelmi mélypontra vágta a kamatszintet az EKB, miután meredeken csökkent az infláció októberben az euróövezetben. A múlt héten a 25 bázispontos kamatcsökkentéssel lefelezte, 0,25 százalékra vágta a kamatot a központi bank, hiszen az előzetes adatok szerint 0,7 százalékra mérséklődött a pénzromlás éves üteme a szeptemberi 1,1 százalékról. Az infláció ezzel még távolabb került a központi bank 2 százalékos célértékétől, vagyis veszélybe került az, hogy az EKB teljesítse mandátumát. Mario Draghi elnök úgy vélte, hogy az infláció hosszabb ideig alulmúlhatja a célértéket.
Noha az EKB idén nyár óta él az iránymutatás eszközével („forward guidace”), a központi bank a kamatvágáson túl egyéb lépéseket is tehet, hiszen a ráta csaknem elérte a nulla százalékos alsó korlátot.
Ugyanakkor a megfigyelők az iránymutatással együtt sem tudják könnyebben prognosztizálni a kamat rövid távú alakulását, mint korábban, ám vélhetően a középtávú várakozás kialakítását segítette az eszköz. Draghi többször hangsúlyozta, hogy a kamat hosszabb ideig alacsony maradhat. (Jean-Claude Trichet elnöksége alatt a rövid távú prognózis kialakítása könnyebb volt, elég csak emlékezni a „fokozott éberség” kifejezésre, ami a következő havi kamatemelést jelezte.)
A lépések hitelességét ugyanakkor javíthatná, ha az ülésekről a jegybank nem csupán egy közleményt, hanem egy mélyebb betekintést is adna, amelyben látható lenne a kormányzótanácsi tagok véleménye. A múlt héten egyes hírek szerint a döntéshozók egynegyede nem támogatta a lazítást. A szavazatok arányának közlése különösen jól jönne ezekben a helyzetekben, és a kamatpolitikán túl vélhetően több kérdésben sem teljesen egységes a tanács.
A kamatcsökkentést indokolhatta az is, hogy a gazdaság nem tudott további, érdemi lendületet venni, miután az euróövezet kikerült a hat negyedéve tartó recesszióból a második negyedévben. Növekedés nélkül pedig nehéz elképzelni, hogy teljesül a központi bank célja. Ha egyszer beköszöntene a defláció, akkor a háztartások és a vállalatok elkezdhetnék későbbre halasztani vásárlásaikat és beruházásaikat, mindez pedig a kilábalást veszélyezteti.
Az EKB kamatvágása kapcsán több elemző felveti, hogy nem lesz elég hatékony az infláció növelése és a kilábalás segítése szempontjából. A lépés a jelenlegi környezetben nehezen képes a transzmisszió egy fontos csatornáján, az árfolyamon keresztül hatni, hiszen a világ legtöbb központi bankja komoly lépéseket tesz, hogy ne erősödjön – vagyis inkább gyengüljön – az országok fizetőeszköze. Könnyen belátható, hogy nem járható út, ha mindenki szinte egyszerre szeretné gyengíteni a devizáját. Az euró az elmúlt hónapokban nagyobb felértékelődésen ment keresztül, ám az is eredmény, hogy a kamatvágás gyengítette az eurót.
Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az euróövezetben komoly eltérések mutatkoznak az egyes országok gazdasági teljesítményei között. Miközben a gyenge déli országoknak további monetáris impulzusra van szüksége, addig Németország és az északi államok gazdaságának aligha kell újabb lazítás. Németország több városában az ingatlanárak meredekeken emelkednek a Bundesbank egy tanulmánya szerint; és egyre több helyen félnek a buborékoktól. Az EKB döntése újra felerősítheti azokat a nézeteket, amelyek szerint a közös monetáris politika alkalmazása nem tökéletes minden ország számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.