Az MNB alaposan megmozgatta tegnap a forint és a hazai kötvénypiacot. A forint gyengülésnek indult, és még továbbra is nyomás alatt maradhat a hazai fizetőeszköz. A 800 milliárd forint értékű külföldiek kezében levő kéthetes MNB kötvényállomány augusztus 1-ig eltűnik, és a pénz nagy része valószínűleg teljesen kimegy az országból. Év végére azonban visszaerősödhet a forint a javuló külső eladósodottsági mutató és a kiváló külső egyensúlyi pozíció (folyó fizetési + tőkemérleg) miatt.
A kötvénypiacon nagymértékben csökkentek a hozamok az MNB bejelentés hatására. Elsősorban a rövid oldal zuhant (27 bázisponttal), de a 10 éves hozam is 10 bázisponttal, 5,49%-ra csökkent. A tegnapi 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukción rendkívül erős volt az érdeklődés, 250 milliárd forintnyi ajánlat érkezett, amiből végül 90 milliárd forintot fogadott be az adósságkezelő és 2,69%-ra, történelmi mélypontra csökkent az átlaghozam. Az ÁKK emellett egy új 2017/C néven futó változó kamatozású kötvényt is hirdetett, 137 milliárdnyi ajánlat érkezett, és 30 milliárd forint került értékesítésre.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a dollár minimálisan gyengült tegnap a az euróval szemben, az árfolyam 1,381-ről 1,384-ig emelkedett. A reggeli kereskedésben stagnált az EUR/USD devizapár. A kezdeti emelkedés után alábbhagyott a lendület a tengerentúli börzéken, de így is sikerült minimális pluszban zárniuk az indexeknek. (Dow 0%, Nasdaq 0,51%, S&P500 0,19%). A nap második felében látott zuhanás ellenére is mérsékelt pluszban zártak a főbb nyugat-európai börzék (FTSE100 0,42%, DAX 0,05%, CAC40 0,65%). Ázsiában az indexek alapvetően csökkentek a mai kereskedésben. Hong Kong nagyot esett a közműcégek gyenge teljesítményének köszönhetően (Hang Seng -1,4%; Nikkei +0,2%; Shanghai -1%; Kospi -1,34%). A japán piacot viszont segítette, hogy az infláció stabilan emelkedik. Márciusban 1,6% lett a februári 1,5% után. Tokióban ráadásul 2,7%-ra szaladt a februári 1%-ot követően. Úgy tűnik, hogy 20 év után, most sikerül tényleg kikerülnie az országnak a deflációs spirálból. Az árupiacon a WTI a nap elején még 1 dolláros pluszban állt, majd ma reggelre némi gyengülést mutatott a tegnapi záróárhoz képest. Az árfolyam erősödéséhez hozzájárult az ukrán krízis és az erős USA gazdaságról szóló hírek. Később kedvező hírek jöttek a kínálat növekedéséről – az Egyesült Államok nyersolaj készletei 25 éve nem látott csúcson vannak, ami lefelé hatott az árfolyamra. Az arany árának támaszt adott az ukrán feszültség növekedése és a kínai fizikai kereslet emelkedéséről szóló hírek.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban a friss munkanélküli segélykérelmek száma 329 ezerre emelkedett a korábbi felfelé módosított 305 ezerről. Az adat csalódást okozott, mert 14 ezerrel magasabb az elemzők által vártnál. A tartós cikkek rendelésállománya a várt 2% helyett 2,6%-kal bővült havi alapon márciusban.
A német IFO gazdasági hangulatindex 111,2 pontra emelkedett áprilisban az elemzők által várt 110,4 pont helyett.
Kelet-Ukrajnában kiújultak a harcok, az ukrán rendőrség például visszafoglalt egy városházát, és az orosz hadsereg hadgyakorlatba kezdett az orosz-ukrán határnál.
Az magyar Államadósság Kezelő Központ tegnap már reagált az MNB monetáris eszköztár változtatásaira. Borbély László András szerint az ÁKK rugalmasan módosíthatja a finaszírozási tervet, amennyiben a változások miatt szükséges. A forintkötvények esetében a hosszabb lejáratok felé kívánja eltolni az adósságmegújítást az ÁKK, valamint új változó kamatozású kötvényeket kínál, melyek a bankok számára lehetnek vonzóak. Borbély hozzátette, hogy a további 1,3 milliárd eurónyi szükséges devizafinanszírozást forintkötvények és konverzió segítségével újítja meg az adósságkezelő, így további devizakötvény kibocsátás nem várható. Ez beleillik a korrábi várakozásainkba, nagy piacmozgató hatása várhatóan nem lesz e bejelentéseknek.
A KSH közleménye szerint 2014 januárban-márciusában a foglalkoztatottak száma 261 ezer fővel volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A közfoglalkoztattak száma 112 ezer fővel volt magasabb, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta tovább csökkent, 8,3%-ra a december-februárra közzétett 8,6%-ról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.