Szlovákia uniós csatlakozása nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy az ottani munkapiacon felboruljon a kereslet és kínálat egyensúlya – számol be a szlovák Statisztikai Hivatal.
A felmérés szerint a kivándorlás 2007-ben volt a csúcsponton, ahhoz képest ma kevesebb munkavállaló – mintegy 120 ezer – dolgozik külföldön. „A számok azt mutatják, hogy a kivándorlók számának visszaesése Szlovákiában hozzájárult a munkanélküliség csökkenéséhez. Kijelenthető, hogy elsősorban nem azok vándoroltak ki az országból, akiknek volt munkájuk, hanem azok, akiknek itthon szinte kilátástalanná vált a helyzetük. A gazdaságilag gyengébb szlovákiai régiókból sokkal többen vállaltak külföldön munkát, mint, a tehetősebb, nyugati országrészből – nyilatkozta Martin Kahanec, a Közép-európai Munkakutató Intézet vezetője.
A tanulmány rámutatott, hogy az uniós országok gazdasági helyzete jelentősen befolyásolja, hogy mennyien vándorolnak ki a régebbi tagállamokba. Míg Szlovákiából 2004-től 2007-ig a munkaképes lakosság 4 százaléka vándorolt ki elsősorban Nagy-Britanniába, addig Csehországban ez az arány csak egy százalékos volt.
Az adatok azt mutatják, hogy az unión belüli szabad munkavállalás ugyan csökkenti a munkanélküliséget, de az agyelszívás és a demográfiai helyzet romlása Szlovákiában leginkább a kivándorlással magyarázható. Az intézet vezetője szerint szükség lenne arra, hogy az elvándorlókat célzott programokkal csábítsák vissza, ennek hiányában szinte reménytelen, hogy visszatérjenek hazájukba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.