Kéthónapos mélypontra esett a forint az euróval szemben, a vezető magyar részvények is gyengén teljesítenek. A múlt hét elején tapasztalható 305-ös árfolyamról 310 forintra emelkedett az euró ára. A svájci frankért közel 255 forintot kértek, ami háromhavi mélypontot jelent a hazai deviza szempontjából. Kerékgyártó Imre, a Commerzbank közgazdásza szerint a devizahitelek kivezetése miatt forrong a magyar piac, miután a kormány részéről egymást érik a nyilatkozatok ebben az ügyben. „A bankok teherviseléséről eddig keringő 400 milliárd forintnyi becslés helyett már 900 milliárdos veszteség sem tűnik elképzelhetetlennek” – emelte ki Kerékgyártó Imre. Balásy Zsolt, az MKB Bank elemzője lapunknak azt írta, hogy korábban optimistább volt a piac a devizahitelesek megsegítésének „piackonformitásával” kapcsolatban, amit most megint a rideg kijózanodás követ.
Az Equilor közgazdászai úgy látják, a további kamatcsökkentések víziója is gyengítheti a forintot. Kuti Ákos kiemelte: az alacsonyabb alapkamat miatt a befektetők egyre kevésbé rajonganak a forintért. „Ilyen környezetben könnyebben gyengül a hazai deviza még akkor is, ha külföldön jókedvűek a befektetők” – mondta az Equilor vezető közgazdásza. Az Európai Központi Bank monetáris lazítása és a nulla százalék körüli hazai infláció miatt egyre többen gondolják úgy, hogy a jelenlegi 2,3 százalékról még további 30 bázisponttal csökkenti a kamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Sőt, megjelentek a 2 százalék alatti kamatot valószínűsítő előrejelzések is annak ellenére, hogy Matolcsy György MNB-elnök korábban a 2 százalékos prognózist is túlzásnak tartotta.
Van egy harmadik tényező is, ami kedvezőtlenül hat a forintra. A jegybank irányadó eszközének átalakításával (az MNB-kötvényt betétre cserélik) az állampapírok felé tereli a bankszektort. A pénzintézetek kötvényeket vásárolnak, ami lenyomja a hozamokat, emiatt pedig a külföldi befektetők számára kevésbé lehet vonzó a forint alapú államkötvény.
Egyelőre a gyengülés ellenére sincs nagy baj. „Nincs elmozdulás az idei évre jellemző 302-314-es euró/forint sávból, és vélhetően nem is lesz, amíg a világban tart a kedvező hangulat” – vélekedett Balásy Zsolt. Kerékgyártó Imre úgy gondolja, hogy az elmúlt napok gyengülése után a forint elhagyhatja a 302-308 közötti sávot. Gabler Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza szerint pár hónap alatt ismét a 300-as szint felé mozdulhat az euróval szembeni árfolyam, köszönhetően a rendkívül kedvező hazai külső egyensúlyi pozíciónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.