Az orosz Gazprom felülvizsgálhatja európai árpolitikáját annak érdekében, hogy megtarthassa jelenlegi piaci részesedését az uniós gazdasági szankciók fenyegetése mellett is. E célból egyes szerződéseiben megjelenhet egy azonnali komponens az Oilcapital.ru cikke szerint. A gázóriás várhatóan csökkenteni fogja a take or pay szerződések alapján kötelezően átveendő (illetve kifizetendő) gáz mennyiségét is. Az Oilcapital idézi a szintén orosz RBC News-t, amely beszámol, hogy a Gazprom néhány esetben máris módosította árait és árszerkezetét, például a görög Depa cég számára, a német E.On és a svájci Axpo Trading pedig bírósági úton igyekszik alacsonyabb árat elérni a gázóriásnál.
A Vedomosztyi arra emlékeztet, hogy a „kék üzemanyag” spot piaca ára alacsonyabb az Európai Unióban, mint amennyiért hosszú távú szerződés alapján Oroszországból érkezik. Ezért a Gazprom kénytelen volt csökkenteni az árkülönbséget, aminek köszönhetően viszont az év első hat hónapjában 5 százalékkal 65 milliárd köbméterre tudta növelni az EU-ban eladott földgáz mennyiségét.
A Pipelineandgasjournal.com emlékeztet, hogy ahányszor feszültség keletkezik Oroszország és Ukrajna között, annyiszor szólítják fel az uniós tagországokat, hogy függetlenítsék magukat az orosz gáztól. Nem is eredménytelenül, a földrész az elmúlt két évtizedben jelentős eredményeket ért el az import diverzifikálása terén. A folyamat az 1990-es években indult, ma pedig az importgáznak több mint a 80 százaléka érkezik orosztól eltérő forrásból, például Norvégiából, Algériából, Nigériából és a Közel-Keletről. Az európai gázigénynek 1995-ben még a 61 százalékát elégítették ki orosz behozatalból, 2012-ben ennek már csak körülbelül a felét, 34 százalékát. Ezzel együtt továbbra is Oroszország a földrész azon gázellátója, amellyel kapcsolatban a legtöbb aggály felmerül.
Az EU elsődleges energiahordozó mixét a fosszilis tüzelőanyagok uralják. A földgázra 25 százalék jut, az olajra 37, a szénre 18, az atomenergiára 12 és a megújulókra 10 százalék. A gáztól való függés azonban térségenként, országonként nagyon eltérő. Öt uniós tagállam kitettsége magasabb 68 százalékosnál, miközben Nagy-Britanniáé csak 18 százalék, Németországé 17 százalék, Olaszországé 16 százalék, Franciaországé 9 százalék és Hollandiáé 9 százalék. Máltán is Cipruson nem használnak gázt, Svédországban pedig csak 3 százaléknyit.
A földrész belső gáztermelésének több mint a 75 százaléka két országokhoz köthető, Hollandiához és Nagy-Britanniához. E két ország rendelkezik Európa bizonyított gázkészleteinek körülbelül a 71 százalékával. Ugyanakkor az EU csak 34 százalékban önellátó gázból. A fennmaradó 66 százalékot importálja, miközben 2002-es arány csak 50 százalék körüli volt.
Az orosz eladások szinten tartását, növelését is szolgálná a Déli Áramlat gázvezeték felépítése. Az előkészületek azonban lassan haladnak, a legelőbbre tartó Bulgária pedig tegnap megint leállította a munkákat. Az építkezési stopot arra az időre rendelte el a projekt helyi partnere, a Bulgáriai Energia Holding számára az ország gazdasági- és energiaminisztériuma, amíg a beruházás meg nem felel az Európai Bizottság jogi elvárásainak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.