A közlemény szerint a Luhanszk megyei Makarov településnél aknavetőkkel és Grad rakéta-sorozatvetőkkel lőtték az ukrán erők állásait. A donyecki repülőtéren lévő ukrán katonai állások ellen is tovább folyatódnak a szeparatisták támadásai. Válaszul a "terrorellenes" erők "megsemmisítettek" az elmúlt 24 órában összesen 40 szakadár fegyverest, egy Grad rakéta-sorozatvetőt és két ágyút. A hadműveleti parancsnokság hangsúlyozta, hogy az ukrán kormányerők tartják magukat a tűzszünethez, és csak az állásaik elleni támadásokra válaszolnak, és készek betartani a szombati minszki egyezséget.
Előző nap az ukrán kormányzat, az oroszbarát szakadárok és Oroszország képviselőinek újabb minszki találkozóján megállapodás született arról, hogy a nehézfegyverek kivonásával egy 30 kilométeres fegyvermentesített övezetet hoznak létre a térségben. Az ütközőzóna fő rendeltetése az, hogy elválassza egymástól a szeparatista fegyvereseket és a kormányerőket.
A megállapodás annak érdekében született, hogy megszűnjenek a szeptember 5-én kötött tűzszüneti egyezmény megsértései, és biztosítsák a fegyvernyugvás tartósságát. Közben a donyecki városvezetés közzétette, hogy vasárnapra virradóra egy tüzérségi támadásban két civil szenvedett repeszektől sérüléseket.
Médiajelentések szerint a hétvégén immár a harmadik orosz, úgynevezett segélykonvoj hatolt be engedély nélkül Oroszországból Ukrajnába. A mintegy 200 Kamaz teherautóból álló járműoszlop szombaton lépte át a határt és már vissza is tért orosz területre. A teherautók Moszkva állítása szerint segélyt szállítottak a harcok sújtotta Donyec-medencei települések lakóinak. Az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) előző nap közölte, hogy Ukrajna semmilyen hivatalos dokumentumot nem kapott a segélyszállítmány tartalmáról és a konvoj útvonaláról.
Az első, mintegy 280, fehérre festett Kamazból álló orosz segélykonvoj augusztus 22-én hatolt be a szakadárok ellenőrzése alatt álló izvarinei átkelőnél Ukrajna területére, nem várva meg, míg az ukrán vámosok és határőrök befejezik a szállítmány ellenőrzését, és a belépés engedélyezését. A második, 216 teherautóból álló konvoj szeptember 13-án lépte át az ukrán határt szintén a szeparatisták által ellenőrzött területen.
Nem megerősített kijevi feltételezések szerint a segélykonvojok ukrán hadiüzemekből vittek el gyártósorokat, valamint a harcokban elesett orosz katonák holttesteit szállítják vissza Oroszországba. Moszkva továbbra sem ismeri el, hogy harcolnak állományban lévő orosz katonák a kelet-ukrajnai szakadárok oldalán, ugyanakkor az orosz média is közölt olyan híreket, amelyek szerint Voronyezsben, Pszkovban és más oroszországi településeken állítólag titokban temettek el Ukrajnában elesett orosz katonákat. A kijevi külügyminisztérium felszólította Moszkvát, hogy hagyjon fel a segélykonvojokkal való provokációkkal.
Az ukrán kormány eközben újabb 235 millió hrivnyát, azaz mintegy 4,7 milliárd forintot különített el az Ukrajnának nyújtott európai uniós forrásokból az orosz határ fallal történő elkerítésére. Korábban szeptember 12-én már 100 millió hrivnyát, körülbelül két milliárd forintot már előirányzott Kijev az ukrán-orosz határvédelem erősítésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.