Teljesíthetetlenül rövid az a december 31-i határidő, amikorra az október 6-án megjelent Magyar Közlöny szerint a hazai szolgáltató cégeknek auditáltatniuk kell számlázási rendszerük zártságát. Aki kicsúszik a határidőből, érvénytelen a számlája, amíg a tanúsítást meg nem szerzi. Ezen idő alatt azonban komoly üzleti károkat szenvedhet, sőt, akár ki is szorulhat a piacról.
Az év végi határidő azért rövid, mert a feladat elvégzésére egyedül jogosult Hunguard Kft. alaphelyzetben három hónapos határidőre vállal el megbízást, ennyi pedig eleve nem állt rendelkezésre a szabályozás megszületése és december 31. között. A másik probléma az, hogy a társaság kapacitása esetleg kevés lehet a több száz ügyfél rövid idő alatti kiszolgálására.
Érdeklődésünkre a társaságnál megerősítették, hogy önmagukon kívül nem tudnak más olyan társaságról, amely szerepel a fenti audit elvégzésére jogosultaknak az Alkotmányvédelmi Hivatal által összeállított listáján.
A határidőt azonban nem látják rövidnek, mert a tanúsíttatást már egy 2013 decemberi jogszabály is előírta. Éppen ezért időben fel is készültek a feladat elvégzésére, és úgy látják, hogy 2014 végére minden kötelezett megszerezheti legalább az ideiglenes tanúsíttatást, amelynek „maradványkockázatait 2015-ben felszámolhatják.” A Hunguard az év során minden érdeklődőnek adott árajánlatot, és segítette ügyfeleit a felkészülésben.
Csakhogy a szakmában éppen az okozott gondot, hogy a 2013 végi rendelet a szolgáltatók mely körére vonatkozik. Többek szerint nem egyértelmű sem az akkori jogszabály megfogalmazása, sem a mostanié, az október 6-ié. Az utóbbi kibővítette azt a kört, amelyben a tanúsíttatást el kell végezni.
Kiút persze így is lehet a rövid határidőből. Egyrészt, hogy az auditra kötelezett társaságok elérjék a határidő kitolását a döntéshozóknál. „Megpróbáljuk minden érintettel felvenni a kapcsolatot, többek között a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megfelelő főosztályaival” – válaszolt a Világgazdaságnak Uzonyi Zoltán, a Magyarországi Energiakereskedők Szövetségének elnöke.
Egy érintett vállalat jogásza szerint azonban kérdéses, hogy az idén megszülethet a remélt rendeletmódosítás. Úgy tudja, hogy más, érintett vállalatok jogászai is hozzá hasonlóan vélekednek, vagyis jobbnak tartják, ha a cégeik nem várnak az esetleges jogszabály-módosításra, hanem mielőbb megbízzák a Hunguardot. Erre készül az Elmű-Émász csoport is. „Még tárgyalunk, nem kötöttünk szerződést. A megbízási díj várhatóan 100 millió forint fölött lesz” – mondta lapunknak a csoport igazgatósági elnöke. „Úgy gondolom, hogy ez a kiadás nem segíti a költségeink minimalizálását. Egyébként biztos vagyok benne, hogy számlázási rendszerünk az auditálás minden elvárásának megfelel” – mondta Marie-Theres Thiell, aki szintén kétli, hogy az ország – ismeretei szerint – mintegy 900 számlázási rendszerének auditálása megoldható-e az év végéig.
Gyorsabban is megy
A Hunguard díjai – a cégtől kapott tájékoztatás szerint – a megbízó informatikai rendszerének komplexitása és kibocsátott számlái alapján, szakmai és jogszabályi normatíváknak megfelelő kockázati besorolások alapján születnek. Úgy tudjuk, hogy az általában három hónapos határidőre megbízást vállaló Hunguard a jelen auditot kész két hónap alatt is elvégezni. Érdeklődésünkre a cégnél ezt meg is merősítették: még most sincs sem kapacitásbeli, se technikai akadálya, hogy újabb megbízásokat vegyenek fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.