Az EKB elnöke szerint nagyobb a defláció kialakulásának a veszélye az eurózónában most, mint hat hónappal korábban. Ráadásul az EKB továbbra sem igazán reagál, mindössze egy újabb ígérettel lettünk gazdagabbak, hogy egyre közelebb kerülünk az eszközvásárlási program újabb üteméhez. Bár ennek az ígéretnek egyre kevesebben tudnak tiszta szívvel örülni.
Közben fél szemmel még Görögországra is figyelni kell, bár ez a görög sztori meglehetősen más, mint 2012- ben volt. A görög államadósság a restruktúrálás következményeként nagyrészt már nem piaci szereplőknél, hanem nemzetközi intézményeknél van és szemben a lassan 3 évvel ezelőtti helyzettel, nem is egységesen egy dél-európai (PIGS) aggodalomról beszélhetünk, hanem sokkal inkább csak egy önálló görög történetről. Így ha végül ki is lépnének az EU-ból, valószínűleg nem lesz tartós a negatív hatás. Bár rövidtávú aggodalmak kétségkívül felmerülhetnek.
A mai kereskedésben a hazai és az európai részvénypiacon is csökkenésre számítunk.
Nemzetközi hírek
USA
- Az év első kereskedési napja nem volt túl mozgalmas a tengerentúlon, a kezdeti mérsékelt lejtmenet után zárásig oldalaztak az indexek (Dow 0,06%, Nasdaq -0,19%, S&P500 -0,04%).
- Pénteken a szolgáltatóipari beszerzési menedzser index decemberi végleges értékét publikálták. A várt 54 pont helyett 53,9 pont lett a mutató, amely némileg jobb az előzetes 53,7 pontnál.
- Délután az ISM New York index decemberi számait és gépjármű értékesítési adatokat publikálnak.
Európa
- Nem láthattunk érdemi elmozdulást az európai tőzsdéken a pénteki napon. A FTSE 100 index 0,28%- ot, a DAX és a CAC 40 index pedig 0,4%-ot esett.
- Mario Draghi EKB elnök szerint a defláció kialakulásának veszélye sokkal nagyobb, mint azt korábban gondolták. Ennek ellenére továbbra sem vetik be az eszközvásárlási program fegyverét, mivel még mindig csak a kidolgozás fázisában van.
- A görög PASZOK kettészakadásával új párt is indul a január 25-i előre hozott választásokon. Jeórjiosz Papandreu volt miniszterelnök vezetésével történelmet kíván írni az új párt. Mindeközben a szélsőbaloldali Sziriza párt vezetője, Alekszisz Ciprasz hétvégi beszédében hangsúlyozta, hogy véget kell vetni a megszorítások politikájának. A Der Spiegel lap szerint Angela Merkel német kancellár kész elengedni Görögország kezét, amennyiben az új kormány szakít az eddigi megszorításokra épülő politikával.
- Ebéd után érkezik a decemberi német inflációs adat, amely hó/hó alapon 0,2%-os növekedést hozhat az előző 0% után.
Olaj, arany
- A WTI ára 51,6 dollárra süllyedt ma reggel. A piac továbbra is túlkínálatos, ráadásul komoly esély van rá, hogy feloldják azt a törvényt, amely szerint az USA nem adhat el nyersolajat a világpiacon, ami további eladási nyomással bírhat a könnyű kőolajok piacán (a palaolaj jellemzően a WTI-hez hasonló könnyű kőolaj). A líbiai események sem tudták megfordítani egyelőre az irányt, bár az afrikai ország közel félmillió hordóval kevesebb olajat termel naponta a kikötők lezárása miatt.
- Az arany ára 1.197 dollárig nőtt ma reggel. A piac az erős dollár miatt aggódik leginkább. Egy esetleges USA kamatemelés jelentősen lejjebb viheti az arany árfolyamát. A piac a görög eseményeket figyeli elsősorban, illetve, hogy az EKB fog-e államkötvényeket vásárolni.
Devizák
- 2006. márciusi mélypontra esett az euró a dollárral szemben a görög választások körüli hírekre és Mario Draghi szavaira.
- A hajnali illikvid kereskedésben 314,3-nál is járt az EUR/HUF kereszt, ami a mai napot 319,0-es szint környékén kezdheti meg.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,2%-ot esett, miközben a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett, a Shanghai index pedig 4,1%-os emelkedéssel lőtt ki ma reggel.
- Vegyesek lettek a kínai statisztikai hivatal által közzétett PMI adatok. Az iparban 50,3 pontról 50,1 pontra süllyedt az index értéke, de még ezzel is minimálisan felülmúlta az 50,0 pontos várakozást. A szolgáltató szektorban viszont 53,9 pontról 54,1 pontra emelkedett az index értéke.
- Az év első kereskedési napján 5 éves csúcsra emelkedett a Shanghai index, miután ismét felerősödtek azok a spekulációk, hogy a kormány újabb lazító intézkedésekről dönthet. Ezért is lesznek kiemelt fontosságúak a holnap megjelenő HSBC PMI adatok.
- Jól teljesítettek ma a kínai logisztikai és szállító vállalatok, miután a szállítmányok egy részére eltörölték az árkontrolt.
Határidős piacok
- Negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.
Vállalati hírek
- Az INA a MOL-lal közösen két tendert nyert el a tízből az Adriai-tengeren meghirdetett kutatási blokkok közül. A horvát kormány reméli, hogy 4 milliárd kuna befektetés érkezik a következő 6 évben. A hír nem hat a részvényárra.
Legalább részben megállapodásra jutott a BMW a kínai autókereskedőkkel. A kínai autókereskedők már hetekkel korábban jelezték, hogy aggódnak a BMW túlzottan optimista jövő évi értékesítési terve miatt, ami jövőre is kétszámjegyű növekedést céloz meg. Ennek az ütemnek a fenntartása pedig extra költségeket jelent a kereskedő számára (pl: készlettartási költség) ezért a BMW 820 millió dollárnyi támogatást fog nyújtani a kereskedőknek a növekedés érdekében. A 2015-ös értékesítési tervről még nem egyeztek meg, így egyelőre nem tudni, hogy felülvizsgálják-e a célt. A részleges megállapodás híre pozitív, hiszen ezekkel nagyobb esély mutatkozik a gyors kínai növekedés fenntartására. A 820 millió dolláros támogatás részvényenként 1,1 eurót jelent, ami a részvényárfolyam közel 1%-a.
A Siemens 2016-ra évi 100 millió eurós költségmegtakarítást tervez elérni azzal, hogy csökkenti munkatársainak utazási költségét. A 100 milliós költségmegtakarítás részvényenként 10 euró centes részvényenkénti adózás előtti megtakarítást jelent. Árfolyamhatásra nem számítunk
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.