Az EBRD felelősségi körébe tartozó térség gazdaságai az orosz hatás miatt 0,3 százalékkal zsugorodnak idén. Ez azonban csak az átlag. A közép-európai és balti régióba sorolt nyolc gazdaság a múlt évi 2,8 százalékos ütemről 2,6 százalékra lassíthat, amibe az orosz fejlemények mellett belejátszik, hogy általában véve sem kedvező a világgazdasági környezet - lassít a kínai gazdaság és araszol az eurózóna.
A jelentés kitér a magyar gazdaság értékelésére is. A londoni székhelyű bank közgazdászai szerint idén már nem érvényesülnek a múlt évi egyszeri tényezők, mint az uniós alapok fokozott felhasználása és a rezsicsökkentés. Az év közepe óta veszít üteméből a gazdaság, csaknem elenyészett az ipari termelés, amiben a német gazdasági lanyhulás is közrejátszik. A külső környezet sem segít, a költségvetésben megszorításokat kell alkalmazni, hogy a kormány a tervezett eszközvásárlásokat végrehajthassa. Ennek nyomán az amúgy is lassú növekedési trendjébe illeszkedik vissza a magyar gazdaság, amely 3,2 százalékosra becsült, egyszerinek ígérkező tavalyi bővülési iramával Lengyelországgal együtt kiemelkedett a közép-európai és balti nyolcasból. Ám idén Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia is újra megelőzi. Horvátország és Szlovénia a kivétel. Az EBRD idén 2,4 százalékos növekedést vár Magyarországon.
Az IMF is úgy látja, hogy egyrészről jól jön az olcsó olaj a világgazdaságnak - derül ki a Pekingben közzétett jelentésből –, kivéve persze az exportőröket, de a növekedési kilátások romlása miatt közben gyengül a beruházási hajlandóság. A pénz- és tőkepiacokat is nagy kilengések jellemezhetik. Idén 3,5, jövőre 3,7 százalékkal bővülhet a világgazdaság, az októberi prognózishoz képest ez 0,3-0,3 százalékos módosítás – lefelé. Az Egyesült Államok akár fél százalékkal gyorsabb, 3,5 százalék körüli iramot diktálhat, de az eurózóna nagy gazdaságai 0,2-0,5 százalékkal lassabban, inkább csak egy százalékot alig meghaladó ütemben növekedhetnek, és Kína sem éri el a hétszázalékos tempót.
Azt tanácsolja az IMF, hogy a fejlett államokban a fiskális kiigazítás folyamatát át kéne gondolni, támogatni kellene a növekedést és az infrastrukturális beruházásokat. A jegybankok pedig ne hagyják megemelkedni a reálkamatokat, ha az infláció még alacsonyabb szintekre süllyedne.
A 2015-ös gazdasági kilátásokról a Világgazdaság csütörtökön tartja évindító konferenciáját, amelyen kormánytagoktól és neves előadóktól első kézből kaphatnak információkat. Program és részletes információk: vg.hu/konferencia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.