BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zsugorodnak az alapok

Novemberben és decemberben már csökkent a befektetési alapok vagyona. A kisbefektetők azonban valószínűleg még kitartanak, az általuk favorizált kategóriák ugyanis tovább növekedtek.

Az év utolsó két hónapjában már csökkent a befektetési alapok vagyona, a konstrukciók azonban így is 18,5 százalékos vagyongyarapodással zárták a 2014-es évet a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint. December végén 5471,5 milliárd forint volt az alapokban, a vagyon október végén tetőzött 5518 milliárd forinton.

Decemberben 14,5 milliárd forintot vontak ki a konstrukciókból, ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy a kisbefektetők elfordultak volna az alapoktól. A legtöbb pénz ugyanis – 25,9 milliárd forint – a hónapban a részvényalapokból távozott, amelyekben javarészt intézményi megtakarítás van. Az egyéb feltörekvő piaci alapokból több mint 18 milliárd forintot vettek ki egyetlen hónap alatt, így alig 32 milliárd forint maradt bennük.

A lakosság által is kedvelt alapok közül a pénzpiaciakból távozott komolyabb összeg, 23,4 milliárd forint. Az újabban évente már alig 1 százalékos hozamot termelő likviditási alapokból decemberben 22 milliárd forintot vontak ki, de a klasszikus pénzpiaci alapok sem vonzzák már a megtakarításokat. A magasabb kockázatú kötvényalapok viszont még mindig kelendőek, az év utolsó hónapjában csaknem 26 milliárd forint áramlott beléjük, és újabban már a rövidek mellett a hosszú kötvényalapok is keresettek. Utóbbiak egyéves visszatekintő hozama egyébként sok esetben kétszámjegyű.

A vegyes alapok népszerűsége is töretlen, decemberben is 16 milliárd forintnyi friss megtakarítást vonzottak. Ez volt tavaly a legdinamikusabban növekvő alapkategória, tavaly 90 százalékkal nőtt a vagyona, és az év végére már meghaladta a 612 milliárd forintot. Az alapok közül főleg a kiegyensúlyozottakat kedvelik a kisbefektetők, ezekben már több mint 400 milliárd forint gyűlt össze. A kötvénytúlsúlyos konstrukciókban lévő vagyon is meghaladja már a 192 milliárd forintot.

Az abszolút hozamú alapoknál a tőkebeáramlás üteme csökkent decemberben, csak 3,4 milliárd forint friss pénzt vonzottak a konstrukciók. Ennek egyik oka lehet, hogy a legkedveltebb alapok közül több is csalódást keltett, gyenge hozamot ért el, vagy az év végére leromlott a teljesítménye. Az abszolút hozamú alapok vagyona ennek ellenére megmásfélszereződött tavaly, és december végén meghaladta a 722 milliárd forintot. Kérdés viszont, mit hoz az új év, néhány alap ugyanis sokat bukott a napokban a svájci frank erősödésén. Az egyik legnagyobb vesztes az OTP Supra volt, amelynek az árfolyama egyetlen nap alatt csaknem 19 százalékot esett, ezzel 22 milliárd forint tűnt el az alapból. Az ilyen események a befektetők bizalmát is megrendíthetik, és tőkekivonást eredményezhetnek.

A szintén kisbefektetői körben közkedvelt tőkevédett alapok vagyona stagnált tavaly, az év végén 490 milliárd forint volt. Az ingatlanalapok 10 százalékot gyarapodtak 2014-ben, de az év végi 475 milliárd forintos vagyon még mindig elmarad attól, ami 2008-ban, a válság kitörése előtt volt a konstrukciókban.

Odalett 23 milliárd forint

Múlt csütörtökön körülbelül 23 milliárd forinttal csökkent az abszolút hozamú alapok nettó eszközértéke a Bamosz adatai szerint a svájci frank hirtelen jött megerősödése után. A 22 milliárdot bukó OTP Supráéhoz hasonló nagyságrendű veszteség sehol nem volt, de nyolc olyan alap is akadt, amely egyetlen nap alatt 100 millió forint fölötti vagyoncsökkenést könyvelhetett el. A Supra forintos és eurós sorozata mellett a Dialóg származtatott devizaalapja, és az OTP G10 Euró is kétszámjegyű mértékben esett, de a Pioneer Katamarán és az OTP Prémium származtatott alap befektetői is bosszúsak lehetnek.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.