A piacgazdaság normál működési rendje, hogy időről időre elbuknak egyes vállalkozások, a verseny természetes velejárója, hogy vannak vesztesek is. Mindig lesznek olyanok, akik szabálytalan eszközöket is bevetnek a vereség elkerülésének érdekében: a focista gáncsol, a bróker és a bankár félrekönyvel.
Az állam feladata ilyenkor, hogy kisebb szabálytalanság esetén sárgával figyelmeztesse, direkt csalásnál meg a partvonal szélére küldje a szabálytalankodókat. És ugyan a csaló pénzügyesek leültetése nem a magyar állam sikerágazata, de nem is csak ez a dolga. Az is, hogy – akárcsak a sportban a doppingellenes ügynökség – ellenőrzésekkel vegye elejét a svindlinek, hogy ne érje kár azokat, akik becsülettel küzdenek. A pénzügyi életben azonban a bírónak ennél is fontosabb a dolga: azokat is meg kell védeni a csalóktól, akiknek a pénzével játszanak. Nem csak tulajdonosként van felelőssége az államnak: ha az orra előtt csalnak évekig, akkor minimum béna, ha nem veszi ezt észre.
A probléma kezelésének módja is vizsgálható. Egyrészt hatékonyan meg kell szűntetni a csalást – a csapásmérő egységekre büszkék lehetünk. Másrészt meg illene őrizni a pénzügyi rendszerbe vetetet bizalmat (vagyis elhitetni, hogy nem mindenki büdös gazember a pályán). Ez ügyben nálunk mostanában nem túl gyakorlottak az állam képviselői.
Nem tudjuk, mi történt volna, ha a jegybank nem rendel el zárat a Buda-Cash ügyben érintett bankoknál. Azt látjuk, hogy ennek most pánik és pénzügyi zavar lett a következménye, amit a jegybank későn, utólag kezdett el kezelni. Nem tudhatjuk, hogy ezt egy jobb kommunikáció meg tudta-e volna akadályozni. Azt viszont tudjuk biztosan, hogy egy ilyen roham önbeteljesítő jóslatként vezethetne el bármely, akár jól működő bank csődjéhez is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.