Tegnap 3 évre bezárt és ma már el is kezdődik a Szépművészeti Múzeum 8 milliárd forintba kerülő felújítása. Ez nem fogja éreztetni a hatását Európa kulturális életében, hiszen 2014-ben 540 ezren voltak kíváncsiak a múzeum kiállításaira, ami nagyságrenddel elmarad az európai nagyágyúktól. A párizsi Louvre maradt a világ leglátogatottabb múzeuma 2014-ben 9,3 millió látogatóval, az érdeklődők mintegy 70 százaléka pedig külföldről érkezett. A Themed Entertainment Association által alkotott 2013-as top 20-listán pedig nyolc londoni, négy párizsi múzeum található, de a Vatikáni, a firenzei Uffizi, az amszterdami Rijksmuseum és a szentpétervári Ermitázs is a legjobbak közé tartozik. A Liget projekt elvileg ebbe az elit klubba szeretné beléptetni Budapestet is.
„Már 2015 második felében megkezdődik a Petőfi Csarnok és az egykori Hungexpo-irodák bontása, a turistabuszoknak pedig a Vágány utcában alakítanak ki új parkolót. A projektre ebben az évben 15,8 milliárd forint áll rendelkezésre, ebből 4,1 milliárdot már át is utalt a kormány” – fogalmazott Baán László miniszteri biztos. A tervezett öt múzeum építésének költsége 75 milliárd forint, míg a Városliget komplex megújítása és fejlesztése, az új múzeumi negyedet is beleértve, mindösszesen 150 milliárd forint (ebbe a Fővárosi Állatkert bővítésére szánt 25 milliárd forint is benne van). Ez a KPMG hatástanulmánya szerint 10-12 év alatt megtérül, mert a megnövekvő turistaforgalom 1-1,5 millió plusz vendégéjszakát eredményezhet. Baán László úgy látja: Budapestnek olyan vonzerőre, egységes márkára van szüksége, ami Európából is látható, amiért érdemes útra kelni.
Jelenleg nagyjából olyan állapotban van a beruházás, mint 2007 nyarán a kormányzati negyed volt. Az is 150 milliárd forintba került volna, de az építészeti pályázat eredményhirdetése után elakadt. A múzeumi épületekre kiírt nyílt nemzetközi tervpályázat már decemberben lezárult, egyedül az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum épületére kellett új pályázatot kiírni, áprilisában hirdetnek majd eredményt. „A baloldal nemtörődöm kormányzásával és városvezetésével szemben, a Városligetre ma újjászületés és nem leépülés vár. Az ellenzék az elmúlt száz év egyik legnagyobb kulturális és családbarát fejlesztését támadja, amely végre megújítja és növeli a Liget zöldfelületeit is” – véli a kormány. A tervek szerint a Kós Károly sétányt lezárják az autósok elől, valamint az Állatkerti körútról is kiszorulhat az átmenő forgalom a troli- és turista buszok kivételével, a Kisföldalatti vasút pedig új megállóval bővülhet.
Az ellenzők véleményét nemrég Schneller István, volt budapesti főépítész foglalta össze: egyrészt a beruházás nem térül meg, mert a múzeumok miatt nem fog több turista érkezni Budapestre, másrészt olyan koncentráció jön létre, amit a városban szétterítve sokkal jobban lehetne hasznosítani. Felhívta a figyelmet arra is, hogy számos olyan projekt fut egymás mellett az olimpiától a kongresszusi központig, amelyeket egységes műhelyben kellene összerakni, ennek azonban nyomát sem látja. Így pedig fennáll annak a veszélye, hogy a Bálnához, a Rácz-fürdőhöz, a Várbazárhoz vagy a szabadság téri tévészékházhoz hasonlóan csak az üresen kongó épületek számát szaporítja majd a kormány.
Drágább lesz a Parlament
A Szépművészeti Múzeumba és a Magyar Nemzeti Múzeumba is ingyenes belépést nyújtó Budapest Kártyát 2014-ben közel 80 ezer turista vásárolta meg. A kártya nem érvényes a Parlamentbe, ahol márciustól 30 százalékkal, 4000 forintról 5200 forintra emelkedik az Európai Unión kívüli látogatók számára a belépőjegy ára. A magyar és uniós felnőtteknek azonban marad 2000 forint. Az emelés oka, hogy az amerikai dollár árfolyama a forinthoz képest jelentősen emelkedett. Az utazási irodák nem értenek egyet az áremeléssel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.