BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közel kétezer milliárd forint van a független brókercégeknél

A múlt év végén csaknem kétezer milliárd forintnyi értékpapír-állományt kezeltek a független részvénytársaságként működő brókercégek Magyarországon, amely jóval meghaladta az egy évvel korábbit. Igazán jelentős forgalmat produkáló vállalkozásból viszont csak három-négy működik a piacon.

Bő 1950 milliárd forintnyi, idegen tulajdonú értékpapír-állományt kezeltek tavaly decemberben önálló részvénytársaságként működő brókercégek Magyarországon, amely jelentősen, 17,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A Buda Cash, a Hungária Értékpapír és a Quaestor nélkül 22 szereplős piacon egy versenyző, az Erste Befektetési Zrt. rendelkezik közvetlen banki háttérrel, vagyis teljesen független szereplőből 21 rendelkezik engedéllyel itthon. A piac ugyanakkor itt is meglehetősen koncentrált: az Erste leányán kívül három-négy nagyobb cég bír jelentős részesedéssel – köztük a Concorde és az Equilor a legnagyobb. Érdekesség, hogy a nem egészen két tucat cég között két vidéki is található az MNB nyilvántartásában: a Status Capital Befektetési Zrt. Szekszárdon, a Pláninvest Bróker Zrt. pedig Keszthelyen van bejegyezve.

Az önálló brókercégek részesedése ugyanakkor viszonylagosan nagy számuk ellenére nem meghatározó a magyarországi értékpapír-piacon. Az MNB adatai szerint ugyanis januárban az idegen tulajdonban lévő értékpapírok állománya 25400 milliárd forintot ért el Magyarországon, amely alapján az önálló brókercégek részesedése 7,47 százalékos a tortából. Ennél jóval nagyobb, 24 százalékos szeletet tudhatnak magukénak a hitelintézeti és egyéb fióktelepek, ám a hitelintézeti szektor kezeli az állomány magasan legnagyobb, 68,5 százalékos hányadát.

Csak a kezelt állomány alapján viszont az utóbbi években nem ment rosszul az önálló befektetési vállalkozásoknak sem: az elmúlt évhez hasonlóan 2013-ban is 17 százalék feletti állománynövekedést produkáltak, 2012-ben pedig 7,5 százalékkal növekedtek, így három év alatt közel 640 milliárd forinttal emelkedett a kezelt állományuk.

A budapesti tőzsdei forgalomban ugyanakkor – a Buda-Cash kiesésével – az Erste leányával együtt is csak három-négy nagyobb nevet lehet azonosítani. A tavalyi, azonnali piaci összforgalom alapján stabilan vezető Erste Befektetési Zrt. mögött mindjárt a Concorde Értékpapír Zrt. következik 601,3 milliárd forintos összforgalommal, amely a teljes mennyiségből 15,5 százalékos szeletet jelent. A másik jelentős tőzsdei szereplő az Equilor, amely tavaly 418,9 milliárdos forgalmával a negyedik legnagyobb kereskedő volt a BÉT azonnali piacán, majdnem 11 százalékos részesedés mellett. Az említett szereplőkön kívül viszont önálló brókercégként már csak a Solar Capital szerepelt tavaly az első tízben, amely 121,9 milliárdos összforgalmat produkált.

A fióktelepként működő szolgáltatók részesedése egyébként igen jelentős a tőzsdén is: a cseh Wood & Company régóta nem elhanyagolható tényezője a piacnak – azonnali forgalma alapján tavaly a harmadik helyet szerezte meg –, de szintén komoly szereplő a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe, illetve 2014-ben a kilencedik helyre befutó IPOPEMA is.

Az eredménnyel nincs gond

A befektetési vállalkozások szektora tavaly 5,658 milliárd forintos adózott eredményt produkált, amely gyakorlatilag megegyezik az egy évvel korábbival. A befektetési szolgáltatói tevékenység eredménye viszont növekedni tudott 2014-ben, hiszen a 2013-as 18,2 milliárd után tavaly megközelítette a 21 milliárd forintot. Ezt ugyanakkor ellensúlyozta, hogy mind a személyi, mind a dolgi kiadások emelkedtek a brókercégeknél, emellett a pénzügyi műveletek eredménye soron is csak 0,5 milliárd forint jött össze az egy évvel korábbi 1,3 milliárd után. Figyelemre méltó emellett, hogy 2013 után az eredmény 70 százalékát kivették a cégek osztalékként.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.