Nőtt a foglalkoztatottság és csökkent a munkanélküliség áprilisban. A munkanélküliségi ráta 7,6 százalékra csökkent, míg 4 millió 141 ezer foglalkoztatottat regisztrált a statisztikai hivatal. Minden arra mutat, hogy a gazdasági növekedés segíti a munkaügyi mutatók javulását.
A KSH adatai szerint 2015. február–áprilisban a foglalkoztatottak létszáma 4 millió 141 ezer fő volt. Ez 73 ezer fővel, 1,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban, A 15–64 évesek közül 4 millió 109 ezren dolgoztak, a foglalkoztatási ráta ebben a korosztályban 62,8 százalékra emelkedett. Ezen belül a férfiak foglalkoztatási rátája 1,6 százalékponttal, 68,7 százalékra nőtt, a nőké pedig 1,7 százalékponttal, 57,0 százalékra javult.
A KSH felmérése szerint az elsődleges munkaerőpiacon mintegy 60 ezerrel többen dolgoztak, leginkább a járműiparban és az építőiparban emelkedett a foglalkoztatottak száma. Az adatok szerint valóban a versenyszféra növekedése húzza felfelé a munkaügyi mutatókat. A márciusi (első negyedéves) részletesebb kimutatások ugyanúgy ezt jelzik, ahogyan a vállalati jelentéseken alapuló munkahelyi létszámok is. A márciusi adatok szerint 151 ezren vettek részt a közfoglalkoztatásban, míg tavaly a harmadik hónapban 209 ezren. Az áprilisi felmérés inkább stagnálást regisztrált, így valószínű, hogy a másodlagos munkaerőpiacon tapasztalt 13 ezer fős foglalkoztatottság-növekedés inkább a külföldön munkát vállalók számának növekedését takarja. (Megjegyzendő, hogy itt leginkább arról mintegy 100-110 ezer emberről van szó, aki a határon túl dolgozik, de naponta, hetente – vagy rendszeres időközönként - hazajár, valójában itt él a családjával).
Mindennek eredményeként a 20–64 éves korcsoportban – ami az Európa 2020 stratégiában meghatározott foglalkoztatási célok alakulásának megfigyelési köre – a foglalkoztatási ráta 1,7 százalékponttal, 67,8 százalékra nőtt. Az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki, Magyarországon jelenleg a korcsoportra vonatkozó foglalkoztatási ráta a férfiaknál 74,3, a nőknél 61,4 százalék.
Eközben a munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 19 ezer fővel, 338 ezerre, a munkanélküliségi ráta 0,5 százalékponttal, 7,6 százalékra csökkent. A férfiak és a nők munkanélkülisége közel azonos szintű volt, a nőket jelentős mértékű javulás jellemezte. A munkanélküliek 18,3 százaléka a munkaerőpiacon csak kis számban jelenlévő 15–24 éves korosztályból került ki, e korcsoport 18,9 százalékos munkanélküliségi rátája 0,8 százalékponttal lett alacsonyabb. A munkanélküliek 45,2 százaléka tartósan munkanélküli, azaz legalább egy éve keres állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 19,2 hónapról 17,6 hónapra változott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.