Egyelőre nehéz megmondani, hogy miként fognak dönteni az uniós tagországok miniszterei hétfőn Brüsszelben, ám az uniós halászati és mezőgazdasági tanács rendkívüli ülésének szeptember 7-i fordulójától az egész kontinens tejtermelői azonnali és hatékony lépéseket várnak. Az uniós szakminisztereken közvetlen politikai nyomás is lesz, tanácskozásuk idejére ugyanis a tejtermelők európai szintű megmozdulást hirdettek, vagyis míg odabent a tárcavezetők tárgyalnak, kinn számos tagállam gazdái tartanak – valószínűleg meglehetősen látványos – demonstrációt.
A gazdák türelmetlensége érthető: a tej felvásárlási ára óriásit zuhant az elmúlt évben. Magyarországon a tej ára 2014 februárjában volt a legmagasabb, literenként 114 forint, azóta folyamatosan csökkent, jelenleg 70-75 forint körül alakulnak a szerződött árak. Az azonnali piaci, úgynevezett spot árak még ennél is mélyebb repülésben vannak, itt már csak 60-65 forintot lehet kapni a tej kilójáért. Ezeken az árszinteken már lehetetlen magyar viszonyok között nyereséget termelni, ez még a több okból hatékonyabb nyugati szereplőknek sem sikerül.
Az olcsóbbá váló alapanyag olcsóbb tejtermékeket is hozott, így a feldolgozók sem örülhetnek. „Tény, hogy olcsóbbá vált a nyers tej, ám ezzel párhuzamosan a tejtermékek piaci ára is jelentősen csökkent. A trappista árán is látszik ez: követte a tej árának mozgását” – mondta el a Világgazdaságnak Edouard Damas, az Óvártej Zrt. igazgatója, aki szerint „ha sír a gazda, az nekünk, feldolgozóknak sem jó”.
A cégvezető a probléma fő okát az uniós túltermelésben látja, a megoldás pedig valamilyen formában a piacon lévő árumennyiség csökkentése lenne. „Ez lehet az export ösztönzése vagy a termelés csökkentése, bár ez utóbbi nem tetszene senkinek. A harmadik megoldás az lenne, ha például tejport vagy sajtot lehetne támogatással tárolni. Természetesen felmerül még a többletfogyasztás is, vagyis ha az európaiak több tejet és tejterméket fogyasztanának, ám ez nem megy egyik napról a másikra” – tette hozzá az igazgató.
Kérdés, hogy az uniós miniszterek mit tudnak tenni. Nehéz megmondani, hogy a jelen helyzetben mi az, ami reálisan várható az EU-tól – jegyezte meg Harcz Zoltán. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója szerint az ülés idején zajló tüntetések minden bizonnyal nyomást helyeznek az uniós szakminiszterekre, ezért valamilyen tervezettel elő kell állniuk.
Harcz leszögezte: a javaslatnak olyannak kell lennie, amely azonnal képes a tej felvásárlási árát megemelni. Itt szóba jöhet a szakember szerint a már a magántárolási támogatás kiszélesítése a sajtok esetében, az intervenciós árak megemelése, valamint az export ösztönzése támogatásokkal. „Mindegyik megoldás jelentős összegekbe kerül, ám egyelőre kétséges, hogy az európai intézményrendszer milyen forrásokat tud a megoldás érdekében megmozdítani. Az is fontos tényező, hogy a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) miatt nem lehet jelentős piaci beavatkozásokat végrehajtani” – mondta.
Az ügyvezető igazgató kifejtette: további gond, hogy az európai túltermelés hatására a tejkibocsátás nem lassult le, sőt továbbra is nő. Általában évente 1,5-2 százalékkal nő a világ tejtermelése, ám most politikai és gazdasági okok miatt csökkent a fogyasztás.
A tejpiac szezonalitása azonban nem változott meg, továbbra is várható, hogy az év végével, ahogyan mindig, idén is felpörög a tejtermelés, és -feldolgozás. „Ezzel párhuzamosan óriási készletek is lesznek, mire januárban visszaesik a kereslet. Erre jön a szokásos áprilisi és májusi tejtermelési többlet, amely a tehenek biológiai ciklusából adódóan minden évben bekövetkezik. Ha tehát az idei őszön nem oldódik meg a tejpiaci válság, akkor 2016 első felében nagyon nehéz helyzettel nézünk szembe” – figyelmeztetett a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója.
Globális túlkínálat
Az árcsökkenés mögött a túlkínálat áll, amelynek fő oka a már több mint egy éve tartó orosz élelmiszer-embargó. A tavaly augusztusban bejelentett tilalom életbe léptetését követően az uniós feldolgozók az eredetileg Oroszországba szánt felesleget más tagországokban igyekeztek értékesíteni, így például a közvetlenül alig exportáló Magyarország a nyugati tejdömping miatt szenvedett. Szóba jött még a harmadik országokba irányuló export is, ám ezt kedvezőtlenül befolyásolja, hogy az évekig a globális tejpiac fő motorjának számító kínai tejporkereslet jelentősen visszaesett idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.