Stabilan tartani fogja a jüan árfolyamát a kínai jegybank (PBOC), függetlenül attól, hogy a nemzeti fizetőeszköz bekerül-e a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kosarába – véli a JPMorgan Chase & Co. Kína nem fog megkockáztatni egy hirtelen leértékelődést, mert ezzel árthatna a gazdaságnak, amely amúgy is 25 éve a leglassúbb tempóban növekszik – állítja a befektetési bank vezető Kína-szakértője, a hongkongi Csu Hai-bin. Ha beindítanak egy újabb leértékelési hullámot, az nagyon erős volatilitáshoz vezethet, ami nem tesz jót se a piacnak, se a gazdaságnak. Az csak egy piaci összeesküvés-elmélet, hogy a jüan azonnal gyengülni fog a dollárhoz képest az IMF-döntés után – tette hozzá Csu. Állítását a határidős kereskedők is alátámasztják: a Bloomberg felmérése szerint 11 százalékuk most valószínűsíti, hogy az év végére a jüan/dollár 6,50 alá kerül, míg a negyedév elején 18 százalékuk látta így.
A kínai vezetés egyik fő célja, hogy a jüan bekerüljön az IMF elszámolási egysége, az SDR kosarába, amelyet most a dollár, az euró, a font és a jen alkot. Ezzel a jüan a világ egyik vezető tartalékvalutájává lépne elő, ami számos előnnyel jár a nemzetközi tranzakcióknál is, túl a presztízsnyereségen. Az IMF igazgatósága ötévente módosít a kosáron, a döntés most novemberben esedékes. Az igazgatóság döntését nyilván befolyásolhatja az is, hogy az ország 13. ötéves tervét a múlt héten megvitató kínai pártvezetés közölte, az ötéves terv végére, 2020-ra felhagynak a jüan árfolyamának ellenőrzésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.